Zarówno myśliwi, jak i przyrodnicy znają problem polegający na obserwowaniu daleko położonych obiektów. Niniejszym tekstem postaram się przybliżyć jaka optyka łowiecka jest obecnie dostępna w sprzedaży oraz na co zwracać uwagę przy zakupie.
Optyka myśliwska używana podczas polowań i podchodów
Zarówno przy zakupie lornetki, jak i lunety należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Nawet markowe sprzęty mogą mieć niedoróbki, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy obiektyw i okular nie ma zarysowań, czy żadne części nie grzechoczą wewnątrz oraz czy obudowa nigdzie nie jest uszkodzona.
Lornetki można z podzielić na trzy rodzaje: lornetki uniwersalne, dzienne i nocne. Optyka używana w tych trzech typach różni się od siebie obiektywem. Im więcej światła przepuszcza lornetka (ma jaśniejszy obiektyw), tym lepiej sprawdzi się w warunkach trudnego oświetlenia (zmierzch, świt czy noc).
Dla myśliwych podczas wyboru lornetki ważne są przybliżenie (powiększenie), czyli liczba mówiąca o ile większy wydaje się obiekt w porównaniu z obserwacją gołym okiem.Kolejnym ważnym parametrem jest szerokość pola widzenia. Ten parametr mówi nam jak rozległy obszar można zobaczyć przez lornetkę.Inna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to układ pryzmatów, występujący w dwóch wersjach: układ Porro, najbardziej popularny, montowany w taki sposób, że pryzmaty w lornetce są przesunięte względem siebie, przez co oś okularu jest w innej linii niż oś obiektywu; drugim układem jest układ dachowy, w którym pryzmaty są ułożone w jednej linii z obiektywem i okularem, dzięki czemu lornetki te są bardziej kompaktowe.Ostatnim parametrem są powłoki antyodblaskowe. Mogą one zwiększyć komfort widzenia oraz wytrzymałość na zarysowania.
Przy wyborze lunety dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, czy jest to luneta stała czy zmiennoogniskowa oraz jak wygląda siatka celownicza. Również należy zwrócić uwagę, czy luneta ma łatwy układ regulacji przybliżenia i siatki celowniczej.
Optyka łowiecka jest dużym ułatwieniem podczas podchodzenia zwierzyny, dlatego trudno sobie wyobrazić myśliwego lub przyrodnika bez takiego sprzętu. Jednakże, optyka używana przez nas musi być dostosowana do naszych wymagań, dlatego nie można zakupu zrobić „po łebkach” i dobrze jest dokładnie zapoznać się z każdym modelem, jak i wypróbować go przed zakupem.