Maszyny rolnicze to podstawowy sprzęt w pracy każdego gospodarza, bez którego nie można sobie wyobrazić codziennych czynności na gospodarstwie. Są one więc maksymalnie eksploatowane, gdyż w okresach intensywnej pracy potrafią być uruchomione nawet przez kilkanaście godzin na dobę. W związku z tym, zdarza się tak, iż pewne części należy często wymieniać. I tu pojawia się dylemat: czy warto inwestować w oryginalne części czy tańsze zamienniki? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.
Systematyczność
Maszyny rolnicze to sprzęt dość kosztowny. Nowoczesne sprzęty wydatek kilkuset tysięcy a nawet miliona. Gdy wejdziemy w ich posiadanie, należy prawidłowo o nie dbać by funkcjonowały długo i bezawaryjnie. Większość maszyn wymaga więc systematycznego serwisowana. Dzięki temu nawet drobna usterka w porę zlokalizowana i usunięta nie narazi jego użytkownika na większe wydatki w przyszłości.
Poleca się przeprowadzenie kompleksowych badań sprzętu przynajmniej dwa razy w roku, w warsztatach specjalnie do tego przeznaczonych u wykwalifikowanych fachowców. Większość posiadaczy maszyn obawia się naciągania ze strony mechaników, dlatego też rezygnuje z tego typu usług. Również w przypadku usterek, użytkownicy często samodzielnie podejmują wymianę części do maszyn rolniczych. Nie jest to dobry pomysł, gdyż należy pamiętać, że przy każdej wymianie zużytej lub uszkodzonej części, może dojść do awarii urządzeń z nią współpracujących.
Oryginalne części czy tańsze zamienniki?
Bezapelacyjnie wielu rolników stanowczo odpowie, iż warto inwestować tylko w oryginalne części do maszyn rolniczych, które mimo wyższej ceny – są nowe i posiadają gwarancję. Wszelkie zamienniki z niepewnych źródeł lub kupione na popularnych aukcjach internetowych mogą okazać się nietrafione do danego modelu maszyny, ale ich żywotność w danym sprzęcie będzie zdecydowanie krótsza.
Niektórzy rolnicy, by zaoszczędzić koszty decydują się na części używane. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Koszt takich części tak naprawdę bywa mniejszy o 30-40%, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Kupiona na popularnych giełdach lub w sklepach z częściami używanymi, nie posiadają gwarancji ani opisu producenta. Zamontowanie ich w maszynie może mieć negatywne skutki zarówno w jej funkcjonowaniu, jak i na inne części.
Gdzie należy kupować części?
Najlepiej u sprawdzonych producentów lub w sprawdzonych sklepach, gdzie otrzymamy nowy, zgodny towar z gwarancją. Tak naprawdę w Polsce istnieje wiele sklepów stacjonarnych z częściami do maszyn, które są oryginalne i pochodzą od samych producentów. Również w internecie można znaleźć dobre sklepy, które oferują taki asortyment.
Udając się na takie zakupy pamiętajmy, by posiadać przy sobie wszystkie informacje o sprzęcie, który posiadamy (producent, model, typ, właściwości, parametry). Warto również odinstalować część uszkodzoną lub zużytą, by dokładnie sprawdzić czy nie zawiera ona określonych danych, które pomocne będą do zakupu jej następcy.