Skip to content Skip to footer

Pakowaczka próżniowa – dlaczego warto ją kupić?

Chcesz wydłużyć świeżość żywności w lodówce i zamrażarce? Pomyśl o pakowaniu próżniowym. Na czym dokładnie polega ta technika pakowania? Jakie ma zalety?

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Technika jak pakowanie próżniowe, określana także jako pakowanie hermetyczne czy vacuum (od ang. próżnia), polega na odsysaniu z opakowania powietrza i utrzymywaniu w nim niskiego ciśnienia, aby spowalniać procesy psucia żywności.

Pakowanie próżniowe jest obecnie stosowane w różnych obszarach – w zakładach spożywczych, w branży gastronomicznej, a także można wykorzystywać je w domu.

Pakowanie próżniowe – zalety

Pakowanie produktów spożywczych za pomocą próżni związane jest z wieloma korzyściami. Wśród nich najważniejsze to:

– Świeży smak i zapach jedzenia,
– Zapobieganie rozwojowi bakterii tlenowych, które powodują gnicie żywności,
– Zachowanie wartości odżywczych produktów,
– Wydłużenie trwałości produktów nawet kilkukrotnie w porównaniu ze zwykłym pakowaniem,
– Zmniejszenie objętości opakowań – łatwiejsze przechowywanie i transportowanie,
– Zapobieganie marnowaniu żywności.

Jak pakować próżniowo żywność?

Produkty można pakować próżniowo za pomocą dwóch typów urządzeń – pojemników próżniowych z odsysaczem powietrza oraz sprzętów jak pakowaczka próżniowa, określana także jako pakowarka.

Pojemniki próżniowe najczęściej używane są w warunkach domowych, natomiast wtedy, gdy chce się pakować żywność wydajniej i w większych ilościach, polecana jest pakowaczka próżniowa. Z pakowaczek korzystać można w domowej kuchni, a także używane są one w gastronomii, firmach spożywczych.

Rodzaje pakowaczek próżniowych

Wśród dostępnych modeli pakowaczek próżniowych wyróżnia się dwa głównie rodzaje sprzętów – komorowe oraz listwowe (zgrzewarki).

Komorowa pakowaczka próżniowa używana jest w większych zakładach. Cechuje się wysoką wydajnością działania. Wewnątrz urządzenia umieszcza się worek z produktem, a pompa próżniowa odsysa z niego powietrze. Następnie opakowanie jest zgrzewane. Tego typu pakowaczki dają możliwość kontroli parametrów pracy.

W niższej cenie można kupić pakowarkę listwową, która określana jest także jako zgrzewarka. Urządzenie to odsysa powietrze z worka i zgrzewa go po jednym z boków za pomocą listwy zgrzewającej. Takie urządzenia są mniej wydajne i często używane w domach i mniejszych zakładach.

Pakowaczki próżniowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.