Skip to content Skip to footer

Podstawowe elementy elektroniczne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo urządzań elektronicznych. Realizują one oczywiście różne funkcje w zależności od budowy i przeznaczenia. Jakie wyróżniamy podstawowe komponenty elektroniczne?

Rezystory

W najprostszym możliwym ujęciu są to elementy elektroniczne występujące w układach elektronicznych. W zdecydowanej większości przypadków posiadają po dwa wyprowadzenia. Bardzo istotnym zadaniem omawianego przedmiotu jest właściwe ograniczenie przepływu prądu elektrycznego w określonym obwodzie. Obecnie można zaopatrzyć się w rezystory o różnej konstrukcji.

Kondensatory

Są to elementy elektroniczne, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Bardzo często wymienianą zaletą tego urządzenia jest możliwość magazynowania energii w polu elektrycznym. Należy mieć świadomość, że w wersji podstawowej kondensator stanowią dwie elektrody, które oddziela dielektryk. W najprostszym możliwym ujęciu jest to materiał cechujący się bardzo słabymi właściwościami elektroprzewodzącymi.

Cewki

Cewki są to komponenty elektroniczne, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane urządzenia magazynują energię w polu magnetycznym. Warto również wiedzieć, że najbardziej istotnym parametrem tego produktu jest indukcyjność. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że indukcyjność mierzy się w henrach. Nie można również zapomnieć, że prąd, który przepływa przez cewkę, doprowadza do powstania pola magnetycznego.

Diody

Diody zaliczane są do najprostszych elementów półprzewodnikowych. Elementy zaczną przewodzić prąd elektryczny dopiero wtedy, gdy zostanie do nich przyłożone napięcie o wartości progowej w kierunku przewodzenia. Zadaniem omawianego produktu jest jednokierunkowe przewodzenie prądu. Rekomendowane jest zaopatrywanie się w diody u renomowanych producentów. Nie warto przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sugerować się tylko ceną. Zdecydowanie bardziej istotnym parametrem będzie stosunek ceny do jakości. Bardzo często wystarczy bowiem dopłacić kilkanaście złotych, by cieszyć się dwa razy lepszą diodą. Nie można zapomnieć, że znane i cenione przedsiębiorstwa dysponują zaawansowanym zapleczem technicznym. Ponadto klient może liczyć na kilkuletnią gwarancję na działanie produktu.