Oryginalne szekle bez wątpienia są jednymi z najpopularniejszych elementów łącznikowych, które stosowane są jako osprzęt do łańcuchów i lin. Jeszcze kilka lat temu szekle kojarzone były wyłącznie z żeglarstwem. W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać je w budownictwie i branży transportowej. Jeżeli chodzi o sam materiał, to najpopularniejsze są szekle ze stali konstrukcyjnej, które posiadają specjalną warstwę galwaniczną.
Jakie są właściwości szekli?
Szakla omega ze stali konstrukcyjnej może pochwalić się dużą plastycznością na poziomie 230 MPa. Jeżeli chodzi o graniczną wytrzymałość, to mieści się ona w przedziale od 380 do 500 MPa. Poszczególne parametry wytrzymałościowe zależą nie tylko od otrzymanego materiału, ale również od kształtu, konstrukcji i rodzaju. Największym zainteresowaniem cieszą się szakle na które nałożono warstwę cynku w procesie galwanicznym.
Wspomniana powyżej warstwa cynku chroni szakle przed korozją, która jak powszechnie wiadomo jest główną przyczyną utraty naturalnych właściwości stali konstrukcyjnej. Korozja systematycznie wżera się w powłokę stali i znacząco ją osłabia. Dzięki powłoce ochronnej szakla omega nie traci swojej pierwotnej struktury. Warto wspomnieć także o tym, że powłoki galwaniczne spełniają także funkcje estetyczne. Nałożona powłoka galwaniczna jest bardzo bezpieczna dla skóry.
Jakie jest zastosowanie szekli?
Na półkach sklepowych dostępnych jest bardzo wiele modeli szekli, które mają różnorodne zastosowanie. Szekle należy umiejętnie dopasować nie tylko do wykonywania konkretnych prac, ale również do osprzętu z którymi będą współpracować. Szakla omega najczęściej wykorzystywana jest z linami i łańcuchami. Nie można zapominać także o popularnych zawiesiach pasowych i zawiesiach włókiennych.
Jak wspomniano we wstępie szekle są najpopularniejszym elementem łącznikowym. W branży budowlanej szekla omega wykorzystywana jest między innymi jako niezawodne ogniwa końcowe lin, pasów i łańcuchów. Szakle można zaczepić na karabińczykach, hakach albo specjalnych śrubach napinających. Największym zainteresowaniem cieszą się szekle, które wytrzymują naprężenie i nacisk od 4 do 10 ton. W motoryzacji coraz większą popularność zdobywają szekle do wyciągarek.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.