Skip to content Skip to footer

Przetwornice elektryczne

Każdy z nas na pewno niejednokrotnie zetknął się z określeniem przetwornicy. Zarówno ci, którzy z elektryką są za pan brat jak i ci, dla których AC/DC kojarzy się tylko i wyłącznie z australijską legendą muzyki rockowej. Czym jest zatem przetwornica napięcia?

Przetwornice napięca lub konwertery mocy to układy zmieniające parametry zasilania, zazwyczaj w celu zasilenia urządzeń, których bezpośrednie włączenie w sieć zasilającą nie jest możliwe. Jak wiadomo, obowiązującym zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Europy standardem jest napięcie fazowe 230VAC. Obecnie szereg urządzeń projektowanych jest jednak pod inne napięcie zasilania, najczęściej 12 lub 24V. Niejednokrotnie jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, układy zasilone tzw. napięciem bezpiecznym stwarzają o wiele mniejsze zagrożenie dla użytkownika – w przypadku potencjalnego porażenia ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu jest dużo niższe. Rzecz jasna podłączenie urządzenia przystosowanego do zasilania 24V do standardowego gniazdka skończy się, w najlepszym wypadku, malowniczym rozbłyskiem, w najgorszym – porażeniem, w każdym wypadku natomiast – zniszczeniem samego urządzenia. W takiej sytuacji zasilanie powinno być prowadzone poprzez przetwornicę (przetwornica obniżająca napięcie).

Możliwa jest również sytuacja odwrotna, czego najlepszym przykładem są przetwornice samochodowe. W tym przypadku mamy do czynienia z układami podwyższającymi napięcie, które umożliwiają zasilenie urządzeń zaprojektowanych pod zasilanie 230VAC, z wykorzystaniem napięcia 12VDC z instalacji samochodowej. Szeroki wybór przetwornic, wraz z parametrami technicznymi, można znaleźć na e-electro.pl.

AC/DC

Wspominając przetwornice samochodowe, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną właściwość – zdolność konwersji prądu stałego na przemienny i vice versa. To bardzo ważny parametr, definiujący rodzaj zasilania układu. Jako przykład urządzeń, wymagających zasilania DC można podać komponenty komputera osobistego. Jakkolwiek sam komputer podłączony jest bezpośrednio do gniazdka 230VAC, w środku obudowy zainstalowany jest zasilacz, przetwarzający napięcie sieciowe na niskie, stabilizowane napięcie stałe.

Przetwornica elektryczna a zasilacz

Technicznie rzecz biorąc, każdy zasilacz jest również rodzajem przetwornicy. Zwyczajowo i historycznie przyjęło się jednak, że mianem zasilacza określamy układy konwertujące napięcie dostarczone bezpośrednio z sieci. Jeżeli natomiast przekształcane napięcie pochodzi z baterii bądź akumulatora, mamy do czynienia z przetwornicą.