Skip to content Skip to footer

Alkomaty profesjonalne nie tylko do badania poziomu trzeźwości

Alkomaty profesjonalne kojarzą się z urządzeniami, które stosuje się w celu zbadania poziomu trzeźwości kierujących pojazdami lub pracowników rozpoczynających zmianę. Większość alkomatów to profesjonalne alkomaty policyjne, zwykle bezustnikowe, które są niezwykle ekonomiczne w użyciu także ze względu na zużycie baterii. Czy jednak po alkomat policyjny sięga się jedynie po to, aby zbadać trzeźwość?

Bezustnikowy czy z ustnikiem


Oprócz kształtu alkomaty różnią się głównie tym, czy w celu ustalenia poziomu trzeźwości konieczne staje się skorzystanie z ustnika, czy może urządzenie będzie w stanie zbadać poziom trzeźwości badając jedynie wydychane powietrze, które musi być wydychane w kierunku specjalnego czujnika. W zależności od wybranego modelu alkomat z atestem pokazuje trzeźwość, wyświetlając ją na wyświetlaczu lub poprzez zapalenie diody w odpowiednim kolorze, przy czym jedynie dioda zielona oznacza stan bezpieczny, czyli wskazuje trzeźwość kierowcy. W niektórych modelach obecne są dodatkowe rozwiązania, np. system „stop sen”, pozwalający na ustalenie poziomu zmęczenia kierowcy.

Alkomat policyjny o niewielkich rozmiarach


Większość alkomatów ma dość zbliżoną wielkość, także jeśli porówna się alkomat bezustnikowy z alkomatem ustnikowym. Są one dość poręczne i mieszczą się w dłoni, przy czym niektóre z nich posiadają dość duży wyświetlacz. Niektóre modele alkomatów są zasilane na baterie, niektóre z kolei zasila się z gniazda zapalniczki samochodowej. Ten drugi rodzaj alkomatów może być wyposażony w dodatkowe funkcjonalności, co oznacza, że będzie on również połączony z samochodem. W przypadku stwierdzenia, że kierowca nie jest w stanie – ze względu na swój stan trzeźwości – prowadzić samochodu, alkomat zablokuje możliwość uruchomienia samochodu, a w niektórych modelach dodatkowo wyświetli odpowiednią informację na szybie samochodu. Będzie to informacja skierowana do innych uczestników ruchu drogowego.

Inne możliwości alkomatów


Alkomaty profesjonalne to urządzenia do badania trzeźwości osób, to niektóre z nich, przełączone do specjalnego trybu, który pozwala na stwierdzenie obecności alkoholu w naczyniach. Takie alkomaty stosuje się np. w zakładach pracy, gdy istnienie prawdopodobieństwo, że pracownik wchodzący na teren zakładu pracy zabrał ze sobą napój z dodatkiem alkoholu, można je nabyć w sklepie https://alko-maty.pl/alkomaty-dowodowe-(policyjne).html. Dużo droższe modele alkomatów profesjonalnych mogą posiadać drukarki, które mogą stanowić dowód w sprawach sądowych. Takie alkomaty, na życzenie zamawiającego, mogą być wzorcowane, zaś świadectwo wzorcowania jest wydawane przez akredytowane instytucje.