Skip to content Skip to footer

Przetwórstwo owocowo – warzywne ze swojego sadu

Wielu rolników czy nawet osób prywatnych posiada duży ogród warzywny czy mały sad. Czasem zdarza się tak, że taka ilość owoców to zdecydowanie za dużo dla nas. Co wówczas można z nią zrobić? Otóż można zająć się przetwórstwem owocowo warzywnym na małą skalę!

Przetwórstwo owocowo warzywne – co to w ogóle jest?

Najpierw jednak wyjaśnijmy, co w ogóle w ramach takiego przetwórstwa owocowo warzywnego możemy produkować i jak mniej więcej się do tego zabrać. Oczywiście przetwórstwo owocowo warzywne obejmuje soki, napoje, nektary owocowe i warzywne. Tu jednakże pamiętajmy, że nie pasteryzując ich, data świeżości jest dość krótka.

Dalej przetwórstwo jednak to także wszelkie produkty skrzepłe, jak dżemy, konfitury, marmolady itp. Tu już spokojnie możemy nie martwić się tak datą ważności. Dalej zaś są wszelkie marynaty, wina owocowe, miody pitne, susze oraz mrożonki owocowo warzywne.

Przetwórstwo owocowo warzywne a kwestie sanepidowskie

Tym jednak, czego najbardziej obawiają się absolutnie wszyscy przedsiębiorcy jest oczywiście Sanepid i kwestia jego czasem absurdalnych zasad higieny. Tu jednakże w przypadku osób, które wyrabiają produkty z własnego sadu, przepisy te są naprawdę dość luźne.

Jak to zatem wygląda? Otóż trzeba mieć kuchnię – czystą, praktyczną, z umywalką, z użyciem stali nierdzewnej. Co istotne – to może być nawet domowa kuchnia, tylko musimy określić, że np. domownicy nie przygotowują jedzenia, kiedy przygotowywane są przetwory. I to w zasadzie tyle.

Jak założyć firmę od przetwórstwa owoców i warzyw?

Zostaje oczywiście kwestia tego, że sprzedając jakieś wyroby należy liczyć się z tym, że trzeba założyć firmę. Jak to zrobić? Na szczęście tutaj także nie ma za dużej filozofii. Otóż pamiętajmy, że jako osoby pracujące z żywnością, musimy posiadać książeczki do celów sanitarno epidemiologicznych. Przetwórstwem też nie może się zajmować osoba chora w danym momencie, mogąca zarażać.

A dalej? Rejestrujemy się jako najzwyczajniej w świecie normalna firma. Nie może ty być jedynie spółka partnerska, jednak wszystkie inne formy są dozwolone. Warto jeszcze dodać, że dla osób, które w przeciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej, składki ZUS są początkowo zniesione. Na koniec jeszcze jednak ważna rzecz – nasza żywność musi być bezpieczna i to akurat na pewno będzie kontrolowane!