Rektoskopia jest badaniem endoskopowym jelita grubego. Jego celem jest ocena budowy błony śluzowej kanału odbytu, odbytnicy oraz odcinka esicy. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut, a do jego wykonania wykorzystywany jest rektoskop. Długość tego narzędzia wynosi od 20 do 30 cm. Narzędzie pobiera materiał do badania histopatologicznego i bakteriologicznego.
W jakim celu wykonuje się rektoskopię?
Najczęściej rektoskopię wykonuje się w celach diagnostycznych. Podstawowe wskazania do badania to krwawienie z odbytu, problemy z wypróżnieniami, zmiana kształtu stolca, podejrzenie polipów, świąd odbytu oraz ucisk w okolicy odbytu.
Jak przebiega badanie?
Zanim rozpocznie się właściwe badanie, lekarz najpierw przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem. Dzięki temu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do badania. Sam badanie rozpoczyna się od przyjęcia przez pacjenta pozycji kolankowo – łokciowej. Czasem badanie może być przeprowadzone w ułożeniu na lewym boku. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji lekarz delikatnie wprowadza rektoskop jednorazowy. Już po kilku minutach badanie dobiega końca. Co ważne, nie jest ono bolesne dla pacjenta. W celu zmniejszenia dyskomfortu często na Rektoskopy nakłada się żel znieczulający.
Jak przygotować się do rektoskopii?
Do badania rektoskopem należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przed badaniem stosuje się specjalne preparaty, np. ENEMA. Dodatkowo stosować powinno się odpowiednią dietę. Na 3 dni przed badaniem pacjent powinien spożywać pokarmy lekkostrawne, najlepiej półpłynne. Koniecznie unikać należy produktów, które mogłyby zabarwić stolec.
Jakie są przeciwwskazania do badania?
Co ważne, nie każdy pacjent może być poddany rektoskopii. Badaniu nie mogą być poddane osoby cierpiące na zaostrzoną chorobę zapalną jelita grubego oraz na zaburzenia krzepnięcia krwi. Badaniu nie mogą poddać się także kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Czy badanie jest bezpieczne?
Rektoskopy to urządzenia bezpieczne i samo badanie również jest bezpieczne. Użyty podczas badania rektoskop jednorazowy nie powoduje u pacjenta żadnego bólu. Możne najwyżej wywołać dyskomfort, jednak w takim przypadku, o czym już wspomniano, stosuje się żel przeciwbólowy.