Skip to content Skip to footer

Skąd się wzięły perfumy Azzaro?

Nie wyobrażamy sobie dziś wyjścia do pracy czy wieczornego spotkania z narzeczonym bez delikatnego, a jednocześnie ożywczego zapachu. Azzaro to klasyczna marka, wybierana zarówno przez panie, jak i przez panów. Skąd jednak w ogóle wzięły się perfumy?

Dawno, dawno temu

Samo słowo „perfumy” wywodzi się z łacińskiego „per fumum” – „przez dym”. Podczas spalania drewna starożytni wyczuwali przyjemny aromat. Już wkrótce Egipcjanie uznali zapachy za dzieło bogów i zaczęli używać wonnych olejków do balsamowania zwłok. Bardziej praktyczni Grecy zaczęli stosować wonności w medycynie czy higienie osobistej, a dla Rzymian używanie różnorakich olejków i kadzideł było wyznacznikiem bogactwa i splendoru.

Częste mycie skraca życie?

Jak pamiętamy, w średniowieczu czy w epoce renesansu wodę czerpano ze studni, a że nieraz na skutek jej zanieczyszczenia wybuchały epidemie, częste kąpiele uważano za niebezpieczne dla zdrowia. Co jednak mieli zrobić gdańscy czy toruńscy kupcy, by zniwelować nieładne zapachy? Wystarczyło użyć perfum! W powietrzu między kamienicami unosiły się więc ciężkie zapachy piżma, bursztynu czy tuberozy.

Francja elegancja

XVII wiek to odkrycie zapachów Prowansji, które łatwo można ukryć w ozdobnym flakonie. W kolejnym stuleciu magię zapachów wspomaga wprowadzenie rozpylacza. W XIX w. kąpiele wracają do łask, uzdrowiska przeżywają oblężenie. U progu XX w. powstają już wielkie domy perfumeryjne – Guerlain, Caron czy François Coty – a Coco Chanel tworzy legendarną markę perfum: Chanel nr 5. Tymczasem w 50 lat później – w 1975 r. – Włoch urodzony w Tunisie, Loris Azzaro, projektant mody, rozwijający swoją działalność w Paryżu, wprowadza na rynek własną markę perfum. Już wkrótce zapachy Azarro podbiją nie tylko serca paryskich elegantek, ale gwiazd amerykańskiego kina czy zawsze modnych Włoszek.

Azarro dzisiaj

Czy wody perfumowane mają służyć tylko kobietom? Azzaro podejmuje nowe wyzwanie i już wkrótce tworzy specjalne linie dla panów. Zachwycony kulturą śródziemnomorską, poprzez zapachy cytrusów, bergamotki, granatu czy róż chce przypominać swoim klientom aromaty lata i radosne wieczory z przyjaciółmi spędzane w nadmorskich kawiarniach. W charakterystycznych niebieskich flakonach znajdą coś dla siebie zarówno panie, jak i panowie. Perfumy, wody toaletowe, szampony, mydła czy żele do kąpieli to tylko niektóre z produktów marki azarro, wybierane przez tych, którzy szukają klasyki i elegancji.