Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe – adrenalina dla każdego

Skoki spadochronowe to doskonała propozycja dla każdego, kto lubi poczuć w swoim życiu nieco więcej adrenaliny, mogą też sprawdzić się jako pomysł na prezent… lecz nie od razu Rzym zbudowano. Aby móc samodzielnie skakać, trzeba przejść odpowiednie szkolenie. Żeby nie czekać tak długo, warto postawić na skoki tandemowe.

Na czym polega skok tandemowy?

Skoki tandemowe to inaczej skoki w parach. Skaczą pasażer oraz instruktor – tandem pilot, który kieruje skokiem. Skok w tandemie to swego rodzaju skok zapoznawczy, który pozwala stwierdzić, czy chętna osoba faktycznie poczuje tyle frajdy ze skakania, że będzie chciała tę przygodę kontynuować. Spadochron tandemowy wyposażony jest w zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo. W jego skład wchodzą spadochron główny i zapasowy, które złożone są przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia – tzw. układacza. Dodatkowo, spadochron zapasowy uruchamiany jest przez elektroniczne zabezpieczenie, które kontroluje wysokość, ciśnienie i prędkość spadania.

Dla kogo skoki tandemowe?

Radość i wolność, którą niosą ze sobą skoki w tandemie może poczuć prawie każdy. Wystarczy mieć skończone siedem lat (osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna), nie ma natomiast górnej granicy wieku. Skakać mogą także osoby niepełnosprawne. Podczas krótkiego przeszkolenia pasażer informowany jest o możliwych zagrożeniach życia i zdrowia. W związku z tym, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie, należy pamiętać, że istnieją następujace przeciwwskazania do skoków tandemowych: wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność układu oddechowego i krwionośnego, epilepsja oraz niestabilność kręgosłupa.

Liczby i informacje praktyczne

Skok odbywa się na wysokości 3000-4000 metrów, co pozwala na około 40 sekund swobodnego spadania. Prędkość jaką rozwijają skoczkowie sięga nawet 200 km/h. Instruktor często nagrywa całe zajście – od momentu wejścia do samolotu, przez lot, aż do lądowania. Na życzenie pasażera może zostać udostępniona wspaniała pamiątka w postaci zdjęć i filmu. Nie ma potrzeby zabierania ze sobą jakiegoś specjalnego ekwipunku. Ważne jest, żeby założyć sportowe buty ze sznurowaniem – będą dobrze trzymać się stóp. Organizator skoku udostępni specjalny kombinezon, lecz w trakcie chłodniejszych miesięcy dobrze jest założyć pod spód bluzę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy