Skip to content Skip to footer

Skórzane kozaki dla pań

Skórzane kozaki cieszą się niezmienną popularnością w trakcie zimniejszej części roku. Zapewniają idealną izolację przed niską temperaturą, a także przeszywającym wiatrem. Jak wybrać idealny model?

Kiedyś i dziś – jak zmieniały się kozaki?

Pierwsze skórzane kozaki istniały już setki lat temu, jednak ich przeznaczenie było zgoła inne. Męskie obuwie dla wojskowych zapewniało idealną izolację przed niskimi temperaturami i wilgocią. Dodatkowo, sprawdzało się podczas jazdy konnej, chroniąc łydki przed uszkodzeniami związanymi z jazdą konną i stałym ocieraniem się odzieży o koński bok.

Dopiero stosunkowo niedawno kobiety zaczęły nosić ten rodzaj obuwia jako modele zimowe, chroniące przed nadmiernym spadkiem temperatury. Wśród tego typu butów można wskazać zupełnie różne modele, odmienne nie tylko pod względem kolorystyki, ale również długości, wysokości obcasa czy rodzaju zapinania.

Wybór najlepszego rodzaju kozaków damskich nie jest wcale łatwy. Należy wziąć pod uwagę zarówno kolorystykę pozostałych elementów odzieży, jak i preferencje co do wysokości obcasów czy samej cholewy buta. Dobrze jest także uwzględnić to, ile wzrostu ma dana osoba: w ten sposób możliwe jest uniknięcie niezbyt przyjemnego skrócenia sylwetki.

Jak dobrać długość skórzanych kozaków?

Panie o długich nogach i szczupłej budowie ciała mogą pozwolić sobie na zdecydowanie więcej niż te kobiety, które są nieco niższe lub tęższe. W takim wypadku można w pełni dowolnie dobrać długość obuwia: sprawdzą się zarówno modele do okolic kostek, jak i te do połowy łydki lub zupełnie długie – do okolic kolan.

Kobiety dość niskie, u których zachodzi ryzyko, że skórzane kozaki do połowy łydki mogłyby optycznie skrócić sylwetkę, mogą zdecydować się na wybór modeli do kostek lub kolan. Jeśli jednak chcą koniecznie postawić na obuwie o średniej długości – lepiej jest wybrać model na obcasie, tak, aby uniknąć nieestetycznego skrócenia sylwetki.

Na zamek błyskawiczny czy wsuwane?

Tak naprawdę to kwestia preferencji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że gdy wybierze się model wciągany na nogę – jego założenie jest znacznie mniej wygodne. Konieczność naciągnięcia buta o długości na przykład do połowy łydki wiąże się z ryzykiem, że wewnętrzny materiał kozaka i spodnie nie będą ze sobą współgrać, powodując nieprzyjemne tarcie.

Dlatego też znacznie bezpieczniej jest wybrać kozaki skórzane zapinane na zamek błyskawiczny: ich nakładanie jest wygodniejsze i zajmuje mniej czasu. To również znacznie lepsze dopasowanie butów do obwodu łydki – mogą one idealnie przylegać bez konieczności zostawiania „luzu” na założenie obuwia.