Skip to content Skip to footer

Sprzedawać lepiej – tylko jak?

Nie od dziś wiadomo, że działania poprzedzone przygotowaniem szczegółowych planów są dużo bardziej efektywne, niż te wynikające ze spontaniczności i braku organizacji. Nie inaczej wygląda to w branży handlowej; badania statystyczne pokazują, iż przedsiębiorstwa działające w oparciu o przygotowany wcześniej plan sprzedażowy osiągają wyższe wyniki.

Plan sprzedaży – kto może go wykonać?

Plan sprzedażowy dla przedsiębiorstwa może wykonać każdy, kto zna specyfikację firmy i orientuje się w najnowszych technikach konstruowania planu sprzedażowego. Przedsiębiorcy najchętniej zatrudniają osoby, które ukończyły studia licencjackie lub magisterskie na kierunku marketing i zarządzanie. Studia te można ukończyć w trybie zaocznym lub stacjonarny.

Co powinny zawierać dobre plany sprzedażowe?

Plan przygotowany dla przedsiębiorstwa powinien opierać się nie tylko na szacowaniu zysków. Przede wszystkim musi on uwzględniać koszty uzyskania przewidzianego zysku. W planie sprzedażowym nie może zabraknąć miejsca na wydatki tak ważne, jak koszt utrzymania pracowników czy koszt reklamowania produktów i usług.

Jak motywować pracowników do osiągania wyższych wyników sprzedażowych?

Wykonanie planu sprzedażowego nie zależy tylko i wyłącznie od zarządu przedsiębiorstwa. Duży wpływ na obroty firmy mają osoby, które kontaktują się bezpośrednio z klientem, To ich doświadczenia i zaangażowania w dużej mierze uzależnione jest, czy klient będzie zainteresowany ofertą. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw inwestuje w obszerne, bezpłatne dla pracowników kursy i szkolenia, które uczą handlowców technik jeszcze bardziej efektywnej sprzedaży. Jednak równie ważnym elementem jest wprowadzenie systemu premiowego, który przewiduje gratyfikacje finansowe dla zespołu w momencie wykonania planu sprzedażowego, jak również premie dodatkowe dla jego najlepszych jednostek (często w postaci nagród rzeczowych lub bonów podarunkowych). Częstą praktyką przedsiębiorców jest nagradzanie premią uznaniową tych pracowników, u których w ostatnim czasie zauważyli duży progres.