Skip to content Skip to footer

Stal hss skup cena – co to takiego?

Stal jest to materiał, który odznacza się wysoką twardością i trwałością na działanie mechaniczne. Dzięki jej właściwościom, stal jest obecnie wykorzystywana w wielu branżach, takich jak między innymi: w budownictwie i przemyśle. Jednym z najchętniej wykorzystywanym materiałem jest stal hss skup cena.

Stal hss skup cena – co to takiego?

Nazwa stal HSS pochodzi o słów z języka angielskiego High Speed Steel i oznacza stal szybkotnącą. Do produkcji stali hss skup cena wykorzystuje się żelazo i węgiel oraz dodatki stopowe. Dodatki, o których mowa to: chrom (Cr) w ilości od 3,5% do 5%, molibden (Mo) w ilości od 1% do 11%, wolfram (W) w ilości od 1% do 21%, wanad (V) w ilości od 1% do 5% oraz kobalt (Co) w ilości od 4% do 13%. Dzięki dodatkom stopowym stal HSS odznacza się trwałością nawet w warunkach do 600 stopni Celsjusza. Dodatkowym atutem tego rodzaju stali jest niski koszt produkcji. W skupach złomu stal hss jest bardzo pożądanym metalem, dlatego jej cena oscyluje w granicach od 10 złotych za kilogram do nawet 13 złotych za kilogram.

Stal hss skup cena – zastosowanie

Stal hss skup cena obecnie wykorzystuje się głównie do produkcji narzędzi stosowanych głównie w budownictwie. Produkuje się z nich między innymi takie narzędzia jak: piły, frezy, noże tokarskie, narzynki, gwintowniki, wiertła i nawiertaki. Jednak można ze stali hss skup cena wyprodukować znacznie więcej. Rodzaj produkcji uzależniony jest od rodzaju stali. Wyróżnia się siedem rodzajów stali hss skup cena, oto one: stal SW7M, stal SW18, stal SW12C i SW9, stal SK10V, stal SK8M, stal SK5M oraz stal SK5V. Stal SW7M wykorzystywana jest do produkcji noży, ostrzy, wierteł, przeciągaczy, frezów oraz segmentów do pił tarczowych. Stal SW18 stosuje się do produkcji noży strugarskich i tokarskich, gwintowników, pił tarczowych, rozwiertaków oraz frezów ślimakowych. Stal SW12C i SW9 wykorzystywana jest do produkcji frezów modułowych. Stal SK10V stosuje się do produkcji noży strugarskich i tokarskich, frezów oraz ostrzy do pił. Stal SK8M wykorzystywana jest do produkcji matryc, noży kształtowych oraz frezów. Stal SK5M swoje zastosowanie znalazła w produkcji narzędzi skrawających przeznaczonych do obróbki przy dużym obciążeniu. Ostatnim już rodzajem stali jest stal SK5V, która służy do produkcji wierteł, frezów oraz noży kształtowych i strugarskich.