Skip to content Skip to footer

Sterylizowanie ozonem

W dezynfekcji powierzchni, w zależności od ich przeznaczenia stosuje się zwykle środku chemiczne oparte o różne rodzaje alkoholi oraz inne substancje chemiczne, które według dostępnych badań najlepiej radzą sobie z patogenami.
Ozon, który jest trójatomową cząsteczką tlenu, umożliwia ekologiczne podejście do sterylizacji, z pominięciem szkodliwych dla środowiska związków chemicznych.

Wykorzystanie ozonu w dezynfekcji

Ozon jest wykorzystywany do dezynfekowania pomieszczeń o przeznaczeniu komercyjnym, w służbie zdrowia oraz w warunkach domowych. Sterylizowanie ozonem wykorzystywane jest także w utrzymywaniu odpowiedniej czystości wody w basenach publicznych.

Działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne ozonu jest wykorzystywane dzięki użyciu specjalistycznych generatorów. Sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń tego typu wykorzystuje wyładowania atmosferyczne, promieniowanie UV lub nadciśnienie generowane bezpośrednio w urządzeniu.

Ozonatory w domu i obiektach komercyjnych

Sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń komercyjnych ozonem powinien mieć możliwość dostosowania do zróżnicowanej kubatury. Tego typu ozonatory powinny mieć zwiększoną wydajność np.: 20000 mg/h, możliwość zmiany zakresu wydajności w związku z dostosowaniem do zabudowy. Istotnym elementem przy zakupie takiego sprzętu jest możliwość jego wygodnego przenoszenia, przemieszczania.Inaczej sytuacja ta wygląda w przypadku pojazdów osobowych bądź ciężarowych. Klimatyzacja pracująca szczególnie intensywnie w miesiącach letnich, o odgrzybianie klimatyzacji w pojazdach warto zadbać przez cały rok. W przedsiębiorstwach transportowych bardzo często stosuje się ozonatory z zakresem wydajności około 5000 mg/h.

Sterylizowanie ozonem w warunkach domowych jest bardzo często związane z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów generowanych przez grzyby i pleśnie w starych budynkach, kamienicach, w których brak ogrzewania lub niedogrzanie występowało w dłuższym okresie czasu.

Ozonowanie ścian, stropów i podłóg przeprowadza się z użyciem sprzętu o mniejszej wydajności niż tego użytego w budynkach o zastosowaniu komercyjnym. Domowe zastosowanie ozonatorów oznacza często usunięcie drobnoustrojów związanych z odchodami zwierząt.