Skip to content Skip to footer

Szafir – co warto o nim wiedzieć?

Wśród kamieni szlachetnych występują mocno zróżnicowane materiały. Jednym z tych popularniejszych jest właśnie szafir. Z niego tworzy się przede wszystkim pierścionki z szafirem, które bardzo często odgrywają rolę pierścionków zaręczynowych. Co jednak sprawia, że są one tak wyjątkowe? Dlaczego warto zainteresować się właśnie szafirem?

W jakich kolorach występuje szafir?

Biały szafir to po prostu bezbarwna odmiana korundu, czyli jednego z minerałów. Gdy jednak szafir przyjmuje inny, bardziej intensywny odcień, jest to znak, że w jego składzie pojawiła się spora ilość żelaza, które w naturalny sposób go barwi.

Najczęściej spotykane są szafiry niebieskie, jednakże mimo tego występują one również w innych ciekawych wariantach kolorystycznych. Pierścionek z szafirem może być więc uzupełniony kamieniem o pomarańczowej, żółtej, różowej czy nawet fioletowej barwie.

Czym różni się niebieski szafir od niebieskiego diamentu?

Mimo tego, że oba materiały są kamieniami szlachetnymi, to jednak wyraźnie się od siebie różnią. Barwione diamenty cechują się dużą popularnością, jednakże ich podstawowym minusem jest to, że nie każdego na nie stać.

Szafir z tego względu staje się więc tańszym odpowiednikiem diamentu. Zaręczynowe pierścionki z szafirem nigdy nie będą tak drogie jak te z diamentem. Różnice w cenie mogą być naprawdę ogromne. A wartość – bardzo zbliżona.

Czy szafir coś symbolizuje?

Otóż tak! To właśnie tworzy z niego jeszcze bardziej niezwykły kamień. Dawniej wierzono nawet, że biżuteria z szafirem chroni przed tajemną magią i czarami. Uznawano też, że dodaje ona siły oraz mocy i gwarantuje nieśmiertelność. Dziś natomiast ta symbolika kojarzona jest głównie z czystością i miłością.

Medycyna alternatywna uważa natomiast szafir za jeden z cenniejszych kamieni. Przypisuje mu właściwości uzdrawiające i energetyczne. W starożytnych Indiach wierzono nawet, że szafir otwiera tzw. trzecie oko, dając dostęp do prawdziwej mądrości.

Czy szafir nadaje się na pierścionek zaręczynowy?

Jak najbardziej. W końcu to właśnie księżna Kate Midleton z dumą nosi swój zaręczynowy pierścionek z szafirem, który w rodzinie królewskiej jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jest to wystarczający dowód na szlachetność szafiru.

Pierścionki wzbogacane szafirami można też uznać za wręcz idealny prezent na czterdziestą piątą rocznicę ślubu, która jest nazywana właśnie rocznicą szafirową.

Pierścionki z rubinem znajdziesz w ofercie Salonu jubilerskiego LARU.