Hibiskus to jednoroczny krzew, który uprawia się głównie ze względu na kwiaty. Ponadto w celach leczniczych wykorzystywane są także liście i nasiona. Zaliczany jest do rodziny ślazowatych, a nazywany jest także różą chińską. Surowcem leczniczym są kwiaty. Zbiera się je w czasie owocowania, a następnie suszy. Charakteryzują się słodko-kwaśnym smakiem i ledwo wyczuwalnym zapachem.
Malwa sudańska – charakterystyka
Malwa sudańska głównie uprawiana jest w krajach o ciepłym klimacie. Dlatego też najczęściej można ją spotkać na Karaibach, Hawajach i Afryce. Czasami występuje jako roślina ogrodowa. Niestety klimat umiarkowany nie jest sprzyjający dla tej rośliny. Wiele gatunków hibiskusa osiąga nawet do 3 metrów wysokości, jednakże w Polsce takich rozmiarów tej rośliny nie zobaczymy. Maksymalna wysokość malwy sudańskiej, występującej w naszym kraju, to około 2,5 metra. Łodygi tego kwiatu są gładkie, ciemnozielone lub czerwone. Najbardziej znany gatunek hibiskusa, ketmia róży chińskiej, posiada kielichy, które zaczynają rozwijać się dopiero późnym latem. To od ich odmiany zależy, czy są pojedyncze, czy pełne, a także w jakich kolorach występują. Najczęściej spotykane są czerwone, różowe oraz fioletowe.
Hibiskus właściwości
Herbata z hibiskusa w znacznym stopniu obniża ciśnienie krwi. Picie kilku filiżanek tejże herbaty skutecznie walczy z nadciśnieniem, a także hamuje dalszy rozwój tego niebezpiecznego schorzenia. Regularne picie herbaty z hibiskusa zaleca się osobom, które zagrożone są rozwojem nadciśnienia tętniczego. Hibiskus przede wszystkim rozluźnia naczynia krwionośne oraz wykazuje się działaniami moczopędnymi.
Ostatnio hibiskus bardzo upodobali sobie ludzie trenujący w siłowniach oraz klubach fitness. Regularnie pita herbatka z hibiskusa przyspiesza proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, a także wspiera pracę wątroby. Pierwsze, co można zauważyć po dłuższej kuracji herbatką z hibiskusa, jest znaczne zmniejszenie obwodu w talii i biodrach. Ponadto roślina hamuje apetyt na słodkie.
Przeciwskazania
Zdecydowanie hibiskus nie jest polecany każdemu. Zbyt wysokie dawki powodują obniżenie estrogenów we krwi. Szczególnie jest to ważne u osób z zaburzeniami hormonalnymi. Przy dłuższym stosowaniu nadmiernych ilości hibiskusa, może dojść do problemów z płodnością nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. W drugim przypadku może dojść do zaburzeń w procesie produkcji plemników.