Skip to content Skip to footer

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat tapet

Sposobów wykończenia wnętrz jest naprawdę sporo. Jedną z modnych alternatyw, która pozwala na ciekawe udekorowanie pomieszczeń, jest tapeta. Tapety stały się teraz bardzo popularne i są chętnie wybierane do różnych pomieszczeń. Warto wiedzieć o tym, że to też jeden ze sposobów na ukrycie stosunkowo brzydkich ścian. Można zatem tapety również używać do tego, aby zamaskować różnego rodzaju niedociągnięcia we wnętrzach.

Tapeta od ręki i na zamówienie

Tapety możemy kupować z różnych przedziałów cenowych. Od ręki w sklepach dostaniemy wzory, które nie kosztują zbyt wiele za metr kwadratowy. Będą to zatem bardzo budżetowe tapety, które notabene nadal mogą pięknie prezentować się na ścianach. Jeżeli chcemy czegoś droższego i bardziej efektownego, musimy nastawić się na zamówienie tapet na wymiar. Wtedy dokonujemy pomiaru powierzchni ścian, na których chcemy przykleić tapetę.

Każda rolka tapety jest dokładnie opisana, są tam podane jej wymiary oraz to, jaką powierzchnię wykleimy tą ilością tapety. Musimy sobie zatem dokonać prostych obliczeń matematycznych, aby ocenić, ile rolek będzie potrzebny. Jeżeli to jest dla nas zbyt skomplikowane zadanie, możemy po prostu poprosić o pomoc pracownika sklepu. Zawsze warto kupić trochę tapety na zapas. Jeżeli planuje się położyć ją samodzielnie, mogą po drodze pojawić się jakieś problemy techniczne. Jak kłaść tapetę? Na ten temat trochę poniżej.

Jak kłaść tapetę samodzielnie?

Czy możemy tapetować nasze mieszkanie lub dom samodzielnie? Oczywiście. Nie zawsze trzeba sięgać po pomoc profesjonalisty, szczególnie, jeżeli budżet na remont jest ograniczony i nie chcemy go przekraczać. Ciekawe tutoriale i filmy dotyczące tego, jak tapetować, znajdziemy w internecie. Warto pamiętać o tym, że ściana wcześniej musi być odpowiednio przygotowana. Powinna być zatem wygładzona, tak by powierzchnia, do której będziemy przyklejać tapetę, była perfekcyjnie równa. Ściany nie trzeba malować, natomiast jeżeli usuwamy starą farbę, trzeba wszelkie nierówności bardzo dokładnie usunąć. Potrzebne będzie mocny klej do tapet, a także specjalistyczny nóż. Ten ostatni będzie dużo lepszym wyborem niż na przykład nożyczki. Nie da się bez niego perfekcyjnie przycinać tapety. Trzeba nastawić się również na oderwanie listew przypodłogowych. Najlepiej mieć wsparcie w postaci drugiej osoby. Wtedy będzie łatwiej przyklejać tapetę, jednocześnie rozsuwając ją z rolki.