Skip to content Skip to footer

Wymiana części maszyn rolniczych – jak często jest konieczna?

Ciężka i długotrwała praca, jaką wykonują maszyny użytkowane w sektorze rolniczym sprawia, że niektóre mechanizmy zużywają się w bardzo szybkim tempie lub ulegają awariom. Dlatego wymiana części maszyn rolniczych jest często nieunikniona. Jednak większość rolników staje przed dylematem zakupu nowych lub używanych części.

Jakie elementy maszyn rolniczych ulegają szybszemu zużyciu?

Prace w rolnictwie polegają na uprawie ziemi, która często charakteryzuje się trudnym do obróbki składem. Maszyny mające bezpośredni kontakt z kamieniami, wilgocią oraz innymi niekorzystnymi czynnikami łatwo ulegają awariom.

Takie maszyny, jak ładowarki, prasy, kosiarki, koparki, pługi i brony najczęściej niszczą się z miejscach bezpośredniego kontaktu z obrabianą materią. Do takich elementów należą wszelkie powierzchnie robocze, które mogą rdzewieć oraz ulegać stępieniu.

Tego rodzaju elementy najczęściej szybko się zużywają i sprawiają, że cała maszyna pracuje wolniej, nieefektywnie i niewydajnie. Wówczas wymiana części maszyn rolniczych w tym zakresie jest konieczna.

Gdzie można zakupić najlepsze części do maszyn rolniczych?

Najlepszym rozwiązaniem nie jest kierowanie się przede wszystkim ceną, ale jakością oraz oryginalnością potrzebnego elementu. Inwestycja w oryginalną część zamienną z pewnością się opłaci podczas późniejszego użytkowania urządzenia.

Źródłem zaopatrzenia w części o najwyższych parametrach oraz idealnie pasujących do danego modelu urządzenia jest sklep internetowy producenta tej marki. Każdy producent taki sklep posiada przy swojej stronie internetowej.

Kupując oryginalne, fabrycznie nowe części zyskuje się stuprocentową pewność, że naprawiona maszyna będzie pracowała sprawnie, wydajnie i bezawaryjnie prze długi czas.

Gdzie naprawiać maszyny rolnicze, które uległy awarii?

Wymiana części maszyn rolniczych w niesprawnych urządzeniach powinna odbywać się w autoryzowanym serwisie producenta danej marki. Tylko naprawa dokonana przez fachowo przygotowanych mechaników będzie dawała gwarancję niezawodnej pracy maszyny.

Może wydawać się, że tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo kosztowne, jednak nie należy oszczędzać na naprawie urządzenia, którego wartość jest wysoka, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego i nieodwracalnego jej zniszczenia.

Nieumiejętne remonty przy użyciu niedopasowanych części mogą prowadzić do innych awarii, a w rezultacie do utraty posiadanego sprzętu i konieczności zakupienia nowego. Zdecydowanie warto przemyśleć, komu powierza się swój dosyć kosztowny sprzęt.