Przetwory z czarnej porzeczki są pyszne i zdrowe, ale nie dość doceniane. Większa popularność ma jej czerwona odmiana. Niewielu bowiem wie o jej właściwościach zdrowotnych czarnej porzeczki, które są doceniane już od XVI wieku, kiedy owoc otrzymał miano „eliksiru młodości”. Zawiera niezwykle duże ilości witaminy C. 100 g czarnych porzeczek pokrywa bowiem aż 260% dziennego zapotrzebowania na tę ważną witaminę.
Czarne porzeczki – idealne na każda porę roku
Czarne porzeczki uznaje się za wyjątkowo zdrowe owoce. Są bogatym źródłem:
– witaminy A,
– witaminy C,
– antyoksydantów,
– żelaza,
– rutyny
– flawonoidów i innych.Oczywiste jest, że najlepszym okresem na spożywanie czarnej porzeczki jest czas ich dojrzewania. Można je jednak z powodzeniem także mrozić i robić konfitury oraz soki. Każdy powinien posiadać w zimowej kuchni słoiczków takich konfitur. Nawet przesmażony produkt posiada całe bogactwo składników mineralnych oraz błonnika. Konfitura z czarnej porzeczki, dzięki zawartości antyoksydantów, odmładza. Spowalnia procesy starzenia się organizmu. Czarną porzeczkę wykorzystuje się obecnie coraz częściej w leczeniu naturalnymi produktami. Wiadomo już, ze zawarte w owocach flawonoidy wspierają odtruwanie organizmu z toksycznych związków prowadzących do chorób nowotworowych. obniżają też poziom cholesterolu we krwi. Dzięki spożywaniu owoców i przetworów z czarnej porzeczki, spowalnia się rozwój miażdżycy naczyń i stabilizuje ciśnienie tętnicze.To samo zdrowie!
Konfitura z czarnej porzeczki – pyszna i zdrowa
Niedoceniane konfitury z czarnej porzeczki to przysmak, który kojarzy się zwykle z dzieciństwem u babci na wsi. Coraz więcej osób sięga na szczęście po ten przysmak pachnący latem zimą, by dodać łyżeczkę konfitury do herbaty, zjeść ją z chrupiącym pieczywem czy też upiec ciasto z delikatnie kwaskowym dodatkiem.
Konfiturę z czarnej porzeczki można przygotować w dowolnej konsystencji. Im dłużej się ją gotuje lub smaży, tym konfitura będzie gęstsza. Wyparuje z niej wtedy większa ilość wody, ale ulatniają się niestety niektóre zdrowe mikroelementy. Najsmaczniejsza i najzdrowsza jest jednak wtedy, gdy podlega długiej obróbce na niewielkim ogniu. Konfitury z czarnej porzeczki potrzebują dużo czasu i uwagi. Jeśli konfitura się przypala, to wystarczy dodać wody.. Najczęściej konfiturę gotuje się lub przesmaża przez około godzinę, po czym odstawia, aż wystygnie i stężeje. Niestety nie uda się zrobić zdrowej i pysznej konfitury szybko i w mikrofalówce. Nie zapominajmy więc latem i zima, aby jeść czarną porzeczkę w dowolnej formie, bo to bomba witaminowa!