Skip to content Skip to footer

Zdrowa dieta dla dziecka

Dziecięcy apetyt może przysporzyć rodzicom wiele zastanowienia. Warto wiedzieć, iż regularne spożywanie pięciu posiłków w ciągu dnia przez dzieci jest zalecane celem zapewnienia im optymalnych warunków rozwoju. Przyjrzyjmy się więc w jaki sposób możemy dobrze skomponować posiłki dla dzieci chodzących do szkoły.

Regularność

Jednym z najważniejszych elementów dziecięcej diety jest regularność. Posiłki powinny być bowiem spożywane o określonych porach w ciągu dnia. Największą uwagę poleca się skupiać na śniadaniu, ponieważ jest to pierwsza dawka składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Następne posiłki powinny być podawane co około 4 godziny a łącznie powinno być ich pięć w ciągu dnia.

Pyszne śniadanie

Pierwszy posiłek dnia powinien dostarczać energii i wartości odżywczych, które pomogą rozbudzić młody organizm. Zaleca się podawanie dzieciom posiłków w dwóch wariantach. Pierwszym z nich są takie, których bazę stanowi nabiał (np. zupy mleczne, jogurty, zupy mleczne czy koktajle) zaś dodatkiem są kawałki owoców lub płatki owsiane. Drugą propozycją są kanapki wykonane z pełnoziarnistego chleba czy bułki oraz świeżych warzyw, bogatej w białko wędliny.Drugie śniadanie zazwyczaj spożywane jest w szkole. Najwygodniejszym wariantem drugiego posiłku dla dzieci jest kanapka, do której warto dołączyć odrobinę warzyw. Alternatywą może być pokrojony w kostkę owoc lub świeżo wyciskany sok, który będzie stanowił bombę witaminową.

Sycący obiad

W ciągu dnia to właśnie obiad powinien stanowić największą i najbardziej sycącą porcję żywności. Zaleca się przygotowywanie obiadu dla dzieci składającego się z dwóch dań: zupy, najlepiej opartej na wywarze ze świeżych produktów oraz z drugiego dania. Częściami składowymi posiłku powinno być źródło białka, węglowodanów oraz warzyw. W związku z tym, można zaproponować dziecku filet rybny podany z ryżem i bukietem warzyw z wody lub przygotować potrawkę curry z ciecierzycą, brokułami i kurczakiem. Wszystko zależy od wyobraźni rodzica. Ważnym jest używanie wysokiej jakości składników celem dostarczenia dziecku w posiłku pełnego zestawu minerałów.

Małe co nieco na podwieczorek

Ma stanowić lekką przekąskę. Zazwyczaj poleca się by było to coś słodkiego, więc można zdecydować się na podanie świeżych owoców lub smoothie. Posiłki dla dzieci tego typu mogą być przygotowane za pomocą produktów mlecznych lub być z dodatkiem biszkoptów.

Ostatni przystanek

Kolacja dziecka powinna być lekkostrawna. Warto zastąpić klasyczną kanapkę ciepłą zupą lub słodkim omletem. Najpóźniej kolację powinno podać się na dwie godziny przed pójściem spać. Do ostatniego posiłku w ciągu dnia można dodać kubek gorącego mleka, który z pewnością ułatwi proces zasypiania.