Skip to content Skip to footer

Rektoskopia – czym jest i jak się na nią przygotować?

W medycynie jest wiele terminów, o których wiemy niewiele albo zupełnie nic. Dowiadujemy się o nich dopiero wtedy, gdy poinformuje nas o nich lekarz. Warto jednak czasem samemu zasięgnąć specjalistycznej wiedzy, żeby się odpowiednio do pewnych badań przygotować. Tak również jest w przypadku rektoskopii.

Rektoskopia – na czym polega?

Badanie to polega na wprowadzeniu do końcowego odcinka przewodu pokarmowego sztywnego wziernika. Nazywane jest również badaniem endoskopowym. Ten rodzaj badania wykonuje się w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Dzięki niemu można ocenić stan błony śluzowej jelita grubego oraz odbytnicy.

Rektoskopia pozwala u pacjenta wykryć różne zmiany w tym polipy, endometriozy, a także stwierdzić, jakie są przyczyny częstych biegunek lub problemów z wypróżnianiem się.

Rektoskopy – do czego służą?

Do badania dolnej części przewodu pokarmowego wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, które nazywane jest wziernikiem lub rektoskopem. Rektoskop zbudowany jest ze sztywnej, metalowej rurki, która wprowadzana jest do odbytu pacjenta w celu sprawdzenia błony śluzowej. W niektórych placówkach używane są także Rektoskopy wykonane z plastiku.

Czy rektoskopia jest bolesna?

Wielu pacjentów boi się przede wszystkim bólu podczas tego badania i często zadają lekarzowi następujące pytanie: czy rektoskopia jest bolesna? Otóż samo badanie jest krótkie, bo trwa od 5 do 10 minut i jest bezbolesne. Wziernik, którym lekarz bada pacjenta, jest posmarowany środkiem znieczulającym. Jedyne, co może badana osoba czuć podczas tego doświadczenia to lekki dyskomfort.

Oczywiście duży wpływ na cały przebieg badania ma także podejście lekarza. Dlatego też pacjenci nie powinni obawiać się rektoskopii, nie przynosi ona żadnych przykrych dolegliwości i bólu.

Jak najlepiej przygotować się do badania endoskopowego?

W zależności, do jakiej placówki trafimy, takie otrzymamy wytyczne, co należy robić przed rektoskopią. Zazwyczaj pacjent ma polecenie, żeby 2-3 dni przed badaniem spożywał płynne posiłki. Dzień przed samą rektoskopią pacjent wykonuje lewatywę, za pomocą specjalnego płynu, który dostępny jest w aptekach. W dzień badania nie powinniśmy nic jeść ani pić, czyli powinniśmy być na czczo. Warto trzymać się tych zaleceń, gdyż to pozwoli na dokładną analizę błony śluzowej dolnego odcinka przewodu pokarmowego.