Saunę można znaleźć w każdym fińskim domu. Nawet w małych mieszkaniach przeznaczenie kilku metrów kwadratowych na saunę nie jest traktowane jako strata powierzchni mieszkalnej. Jeśli indywidualne mieszkania w bloku nie zostały wyposażone w to pomieszczenie, zawsze dostępna jest sauna wspólna dla wszystkich mieszkańców. Prawo do sauny to prawo każdego Fina.
Popularność sauny fińskiej poza Finlandią
Sauna fińska ma wiele zalet, poprawia krążenie, relaksuje, wzmacnia odporność, pomaga wyleczyć się z przeziębień. Poza tym, jest świetnym sposobem na spędzenie czasu, nową formą rozrywki. Nie dziwi więc jej popularność na świecie. Ludzie nie tylko chętnie korzystają z sauny na basenach, w centrach spa, ale także coraz częściej chcą posiadać własną. W Polsce popularność zdobyły już sauny zewnętrzne, montowane w ogrodzie. Coraz więcej osób jednak chciałoby mieć prywatną saunę fińską we własnym domu, łatwo dostępną na co dzień i o każdej porze roku.
Sauna w Twoim domu
Po pierwsze, sauna fińska do domu oznacza, że będziemy musieli przeznaczyć dodatkową powierzchnię w domu na to pomieszczenie. Na saunę powinniśmy wygospodarować kilka metrów kwadratowych, tak aby mogło zmieścić się do niej od czterech do sześciu osób. Należy pamiętać, że w centralnym miejscu sauny stoi piec i to on zajmuje wiele miejsca. Finowie łączą saunę z łazienką, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Zwykle w łazience połączonej z sauną zamontowane są dwa prysznice. Ponadto, mamy też pomieszczenie dodatkowe, w którym można się przebrać.
Drewno w saunie fińskiej
Sauna od środka jest drewniana, drewnem pokryty jest nawet sufit pomieszczenia. Sauna składa się z dwóch lub trzech poziomów drewnianych ławek, które otaczają piec. Zatrzymajmy się teraz na chwilę przy drewnie. Wybór drewna do sauny nie może być przypadkowy. Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie czy wyborze drewna do sauny? Sauna fińska do domu powinna być wykończona drewnem najlepszej jakości. Ważna jest właściwa wilgotność desek oraz to, aby nie posiadały wad obróbki. Naturalnie występujące sęki trzeba ograniczyć do minimum. Najczęściej stosowanym drewnem do sauny jest świerk skandynawski. Tańsza sosna do sauny się nie nadaje ze względu na dużą zawartość żywicy.