Każdy, kto korzystał z dobrodziejstwa odpoczynku w saunie wie, że jest to świetny sposób na relaks i poprawę stanu zdrowia, w tym odporności. Chociaż w tym gorącym pomieszczeniu spędzić można jedynie od kilku do kilkunastu minut, korzyści z takiego seansu są duże. Może warto więc pomyśleć o własnej saunie do ogrodu?
Jak zbudowana jest sauna fińska?
Ten najpopularniejszy typ saun skonstruowany jest z użyciem drewna, np. świerku skandynawskiego, jodły bądź cedru kanadyjskiego. W środku sauny również wszystko wykonane jest z drewna. Drewniane są zarówno sufit, ściany i drzwi, jak też ławeczki służące do odpoczynku.
Sauna do ogrodu może zostać zbudowana na wymiar albo też można skorzystać z opcji zakupu gotowej już konstrukcji. Wybór zależy od naszych preferencji i miejsca, jakim dysponujemy w ogrodzie. W przypadku gdy dostępny metraż jest niewielki, najlepiej jest zamówić pomieszczenie zbudowane na wymiar, tak aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
Działanie sauny fińskiej
Sauna fińska jest rodzajem sauny suchej. Jej działanie polega na tym, że w tym drewnianym pomieszczeniu panuje bardzo wysoka temperatura, sięgająca od 60 do nawet ponad 100 stopni C, przy czym wilgotność pozostaje na bardzo małym poziomie, około 10%.
Po wejściu do sauny suchej organizm zaczyna się intensywnie pocić, dzięki czemu pozbywamy się wszelkich niepożądanych substancji toksycznych, co jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli tego rodzaju sauna do ogrodu znajdzie się przy Twoim domu, z pewnością będzie to najbardziej lubiane miejsce odpoczynku.
Z sauny korzystać można przez cały rok, jednak bez nadużywania. Najbardziej korzystne dla organizmu są seanse przeprowadzane 2-3 razy w tygodniu.
O czym pamiętać, korzystając z sauny
Przed wejściem do sauny najlepiej jest wziąć prysznic, aby na ciele nie pozostawały żadne kosmetyki, które pod wpływem ciepła mogłyby mieć niekorzystne działanie. Do samej sauny należy wchodzić nago, bądź też w stroju kąpielowym. Trzeba pamiętać też o zabraniu ze sobą ręcznika.
Jednorazowy seans w saunie fińskiej powinien nie być zbyt długi, ale też nie może trwać zbyt krótko, ponieważ wtedy prozdrowotne korzyści nie zostaną osiągnięte. Wizyta w saunie będzie najbardziej korzystna, jeżeli zajmie nam około 10-15 minut.
Po wyjściu z sauny należy pamiętać o tym, żeby dokładnie schłodzić ciało, np. biorąc zimny prysznic (woda nie może być jedynie chłodna, powinna być zimna), bądź też okładając się wcześniej przygotowanym lodem.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.