Właściwe oświetlenie na hali przemysłowej, w warsztatach czy fabrykach to bardzo istotna rzecz, która bezpośrednio wpływa na jakość i wydajność pracy osób. Oświetlenie przemysłowe można dobrać tak, aby pracownicy w pełni mieli możliwość dostrzegania i rozróżniania szczegółów i to w bardzo szybkim czasie. Właściwe światło redukuje również liczbę wad produkcyjnych.
Parametry decydujące o rodzaju oświetlenia przemysłowego?
Decydując się na konkretne oświetlenie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odpowiedni poziom natężenia oświetlenia, w miejscu pracy i otoczenia. W polu zadania wzrokowego musi być, a także w całym otoczeniu światło powinno być równomierne i mieć prawidłowy rozkład luminacji oraz właściwy współczynnik oddawania barw. Olśnienie powinno być ograniczone, tak aby światło, które odbija się od maszyn nie oślepiło pracowników. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w pracy manualnej, która wymaga precyzji, natomiast unikać należy w niej gwałtownych ruchów.Oświetlenie przemysłowe może być liniowe, poprzez ciągi świetlne i przy pomocy lamp rozpraszających światło po okręgu.
Co to są lampy przemysłowe i jakie są ich rodzaje?
Lampy przemysłowe to specyficzny rodzaj oświetlenia. Stosuje się je zarówno w halach produkcyjnych jak i w magazynach, a charakteryzują się tym, że wykonane są ze stali nierdzewnej albo z aluminium. Lampy te powinny charakteryzować się wysoka jakością, żywotnością, możliwością konserwacji i łatwością w utrzymaniu czystości. Lampy mogą być zawieszane na specjalnych linkach, albo być płaskie, formą przypominać latający talerz. Mogą to być lampy metahalogenkowe, które wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, oraz lampy z oprawami hermetycznymi, które są odporne na pył i kanałowe, najlepsze na hale. Natomiast w szpitalach i na salach zabiegowych stosowane są lampy sterylne. Lampy przemysłowe mają różnego rodzaju specyfikacje, np. stopień IP, który oznacza odporność na pył i wodę, oraz IK, czyli stopień wytrzymałości mechanicznej. Im wyższe wskaźniki, tym większa jest wytrzymałość lamp.