Skip to content Skip to footer

Co decyduje o europalecie? Co ją wyróżnia na tle innych palet?

Każdy chyba wie, że wymiarowana europaleta, to jedno z najciekawszych, a zarazem najprostszych w swej konstrukcji narzędzi logistycznych i magazynowych. Wymiar europalety, podobnie zresztą jak i waga palety euro, to wartości niezmienne. To jednak nie wszystkie czynniki, które decydują o ich wyjątkowości.

Warto spojrzeć na krawędzie…

W przypadku tak prostych, a zarazem skutecznych rozwiązań jak euro paleta wymiary nie decydują o wszystkim. Istotne jest również wykończenie krawędzi i kątów, które w paletach typu euro są całkowicie ścięte. Na pozór jest to oczywiście szczegół, ale to właśnie on decyduje o żywotności europalety. Brak ostrych krawędzi sprawia, że poszczególne palety nie ocierają się o siebie i nie uszkadzają się nawzajem. Każdy magazynier wie, że w typowych i ostro zakończonych paletach, do zjawiska takiego dochodzi. W europaletach nie odgrywa ono żadnego znaczenia, co przedkłada się na żywotność ich konstrukcji.

Trzeba też podkreślić, że każda z europalet składa się ze ściśle normalizowanych elementów. Dotyczy to zarówno elementów składowych palety, jak i elementów łączeniowych, służących do jej montażu.

Rzecz o prowadnicy, czyli wymiar europalety i jej kształt

W przypadku konstrukcji takich jak euro paleta wymiary mają również funkcjonalne znaczenie. Odpowiednia szerokość prowadnic sprawia, że mogą one być przenoszone z miejsca w miejsce, za pomocą praktycznie dowolnych wózków widłowych. Tutaj ogromną rolę odgrywa prowadnica, której górna krawędź jest odpowiednio zaostrzona. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i szybkie przetransportowanie palety w dowolne miejsce. Wspomniana krawędź chroni ją przed zsunięciem się z widełek.

Wytrzymałość – podstawowy parametr palety euro

Waga palety euro, to zaledwie 25 kilogramów. Mimo to, potrafi ona utrzymać obciążenie o wartości nawet 4000 kilogramów. Oczywiście oznacza to konieczność usadowienia jej na względnie stabilnym podłożu i pełną ochronę przed działaniem wilgoci, niemniej wartość ta i tak jest oszałamiająca. Jakakolwiek inna paleta (bez oznaczeń EPAL) nie może znieść tak dużego obciążenia. A nawet jeśli je zniesie, to i tak nie posiada odpowiedniej certyfikacji, która potwierdzi jej stabilność i wytrzymałość w tak trudnych warunkach.

Podsumowanie

Wymiary i masa europalety, to nie jedyne czynniki, które decydują o ich wyjątkowości. Wytrzymałość, nowinki konstrukcyjne i funkcjonalne rozwiązania, to istota tych funkcjonalnych rozwiązań. Warto na nie zwracać uwagę, zarządzając przestrzenią magazynową w swoim przedsiębiorstwie.