Skip to content Skip to footer

Co koniecznie warto wiedzieć o współczynniku odrzuceń Google

W ostatnim czasie tematem częstych dyskusji pomiędzy założycielami stron internetowych tekst temat mówiący o wartości współczynnika odrzuceń Google. Współczynnik odrzuceń jaki powinien być by zapewnić autorowi strony satysfakcję, a samej witrynie popularność? Wartość do sprawa dość indywidualna, mówi się jednak, że nie powinna przekraczać 50%.

Czym jest współczynnik odrzuceń Google?

Współczynnik odrzuceń Google stanowi procent przypadków, w których wizyta internauty na stronie zakończyła się bardzo szybko oraz w czasie jej trwania nie nastąpiła jakakolwiek akcja z jego strony (np. rozwinięcie menu czy przejście do jakiejkolwiek podstrony). Przyczyn występowania wysokiego współczynnika odrzuceń jest wiele, począwszy od błędów technicznych w stosowaniu kodu Google Analytics, a kończąc na niezbyt zachęcającej prezencji strony internetowej i nie dostosowanych do potrzeb czy mało wartościowych treściach, jakie się na niej znajdują.

Współczynnik odrzuceń jaki powinien być i dlaczego jest tak ważny?

Na wartość współczynnika Google wpływ ma wiele czynników, niezależnie jednak od nich, witryna która cieszy się popularnością nie powinna posiadać wartości współczynnika przekraczającej próg 50%. Współczynnik odrzuceń jasno mówi o tym, ile osób odwiedziło witrynę internetowej bez zainteresowania i podjęcia jakiejkolwiek akcji. To może być wyraźny sygnał do tego (pod warunkiem, że pod względem technicznym wszystko jest jak należy), by podjąć kroki zmierzające ku poprawnie atrakcyjności strony dla internautów.

Czy można zmniejszyć współczynnik odrzuceń Google?

Wysoki wskaźnik odrzucenia zawsze sygnalizuje, że strona nie spełnia oczekiwanej od niej funkcji. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że wartość wskaźnika utrudnia (czasem nawet uniemożliwia) skuteczne pozycjonowanie strony. Jeżeli strona jest zoptymalizowana pod względem słów kluczowych oraz wszystkie techniczne aspekty są jak najbardziej w porządku, dla zmniejszenia współczynnika odrzuceń warto popracować nad wyglądem strony oraz umieszczanymi treściami. W przypadku atrakcyjnych wizualnie stron, w których zastosowaniu ciekawe i czasem nietuzinkowe rozwiązania, internauta pozostaje na stronie nawet pomimo tego, że zawarte na niej treści nie są do końca tym, czego poszukuje. W przypadku każdej ze stron zainteresowanie nią to jest połowa sukcesu.