Skip to content Skip to footer

Co powinna posiadać porządna optyka myśliwska?

Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które specjalizują się w produkcji zaawansowanej optyki myśliwskiej, dlatego też wybranie porządnego sprzętu jest sporym wyzwaniem nie tylko dla początkujących myśliwych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym powinna wyróżniać się porządna używana optyka myśliwska.

Profesjonalne lunety celownicze do zadań specjalnych

Każdy szanujący się myśliwy z bronią na polowaniu powinien postawić na solidną lunetę celowniczą. Niestety ludzkie oko nie jest skonstruowane w taki sposób, aby jednocześnie widzieć cel i muszkę. Na szczęście z pomocą przychodzi zaawansowana optyka myśliwska. Dzięki nowoczesnej lunecie celowanie jest idealnie wyraźne, dlatego też można oddawać celne strzały nawet z dość dużej odległości.

Co powinna mieć dobra luneta?

Używana optyka myśliwska powinna posiadać anodyzowaną powłokę zabezpieczającą, która skutecznie zabezpiecza nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed korozją. Anodyzowana powłoka polepsza również maskowanie w terenie, dzięki czemu łatwiej schować się przed zwierzyną. Godne polecenia są przede wszystkim lunety z jednoczęściowym tubusem, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto zwrócić uwagę na jakość uszczelek, które zapobiegają przedostawaniu się nie tylko wody, ale również kurzu i pyłu. W najlepszych lunetach celowniczych tubus powinien być wypełniony azotem, dzięki czemu można pozbyć się wilgoci raz na zawsze.

Porządny kolimator

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na celowniki kolimatorowe, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Kolimator to bardzo zaawansowana używana optyka myśliwska, która jeszcze kilka lat temu wykorzystywana była jedynie przez wojsko. W dzisiejszych czasach z jej dobrodziejstwa korzystają także myśliwi i strzelcy sportowi. Kolimator to wysokiej klasy sprzęt, który pozwala błyskawicznie namierzać wybrany obiekt. Celowniki kolimatorowe nanoszą na dany obiekt niewielki, jaskrawy punkt, który widoczny jest jedynie przez myśliwego. Laserowe wskaźniki celu mogą niestety być zauważone przez zwierzynę, dlatego też kolimator zdecydowanie lepiej sprawdzi się podczas polowania. Używana optyka myśliwska tego typu doskonale sprawdzi się przede wszystkim podczas polowania grupowego. Warto stawiać oczywiście na markowy sprzęt od renomowanych producentów, który oferuje największą precyzję i olbrzymi komfort w trakcie polowania.