Medycyna rozwija się w ogromnym tempie. Jeszcze do niedawna wiedza o chorobach żył była niewielka, a teraz można zdiagnozować i pozbyć się problemów z żyłami bardzo szybko. To ważne, bo te problemy dotykają bardzo wielu ludzi, a szczególnie kobiet. Wraz ze zwiększaniem się wiedzy na ten temat powstała odrębna dziedzina medycyny, zajmująca się leczeniem schorzeń żył – flebologia. Dziedzina ta rozwinęła się już tak bardzo, że obok gabinetów flebologicznych w przychodniach, istnieje także klinika flebologii.
Kiedy trzeba udać się do flebologa?
Flebologia pozwala na odpowiednią diagnozę i leczenia przede wszystkim żylaków, które są najczęstszym problemem dotyczącym żył. Najczęściej dotykają one kobiet, które prowadzą siedzący styl życia lub przeciwnie – bardzo dużo chodzą, a do tego w szpilkach. Bóle, ciężkość i obrzęki nóg, pogrubione żyły czy pajączki, to najważniejsze objawy żylaków i znak, że konieczna jest wizyta u flebologa. Lekarz ten przeprowadza najczęściej USG Doppler naczyń, które jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne i na tej podstawie diagnozuje problem oraz wdraża odpowiednie leczenie.
Na czym polega leczenie problemów z żyłami?
Do niedawna wykonywane były głównie inwazyjne i często bolesne zabiegi usuwania żylaków. Dzisiaj istnieją znacznie mniej inwazyjne metody pozbywania się problemów z żylakami i to nie tylko nóg. Klinika flebologii oferuje cały szereg sposobów leczenia żylaków, począwszy od laseroterapii, echoterapii czy ultradźwięków, przez masaże i drenaż limfatyczny, który usprawnia krążenie krwi w żyłach, po skleroterapię lub miniflebektomię, czyli zabiegi usuwania żylaków, które są po prostu niesprawnymi naczyniami i nie spełniając należycie swojej roli potrafią sprawiać ogromny dyskomfort i cierpienie.
Dlaczego trzeba leczyć żylaki?
Żylaki potrafią sprawić wiele cierpienia i utrudnić normalne funkcjonowanie. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych obrzęków, niedokrwienia nóg, a w konsekwencji nawet do zakrzepicy żył. Widoczne przez skórę żylaki, pajączki czy owrzodzenia mogą wpłynąć też negatywnie na psychikę z powodu brzydkiego wyglądu. Odpowiednio szybko podjęte leczenie pozwala niemal w pełni pozbyć się problemu. Jednak poza leczeniem warto zadbać też o profilaktykę, a więc wygodne buty czy rezygnację z obcisłych ubrań.