Na pierwszy rzut oka to pytanie wydaje się wręcz banalne. Wszyscy przecież wiemy, że elektryk to osoba, której numeru szukamy w Internecie, gdy popsuje się nam światło lub kontakt strzela iskrami. Nie zawsze przy tym bierzemy pod uwagę faktyczny zakres czynności, z jakimi na co dzień może mieć do czynienia przedstawiciel tego zawodu.
Zawód elektryka – nie tylko drobne naprawy
By zostać elektrykiem, nie wystarczy pasjonować się zagadnieniami związanymi z elektrycznością czy amatorsko konstruować drobne urządzenia, które korzystają z jej mocy. Warto tu podkreślić, że prąd stosunkowo dobrze poznana siła przyrody, a moment, w którym udało nam się ją okiełznać, stanowił monumentalny przełom w niemal wszystkich dziedzinach życia ludzkiego. Mimo to nieumiejętne obchodzenie się z nim z roku na roku przynosi niestety kolejne ofiary.
Dlatego też wykwalifikowany elektryk, który ukończył kurs na elektryka lub odpowiednią szkołę zawodową, to specjalista na wagę złota wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przewodzeniem prądu. Bez przeprowadzonego zgodnie z prawem kursu elektryka, potwierdzonego odpowiednimi uprawnieniami, nie można w Polsce legalnie wykonywać tego zawodu. Z tego względu certyfikowane propozycje szkoleniowe, jak każdy oficjalny kurs elektryka, cieszą się tak wielkim powodzeniem wśród osób, które wiążą z elektrycznością swoją przyszłość.
Praca elektryka w przemyśle i przestrzeni miejskiej
Dla wielu osób, które decydują się na kurs na elektryka, zdobycie takiego wykształcenia to przepustka do wysokich zarobków i odpowiedzialnej pracy, na którą zawsze jest popyt. Nie bez przyczyny – bez specjalistów, którzy zagadnienia związane z prądem mają w małym palcu, stanęłaby w miejscu światowa gospodarka, przemysł i rynki finansowe. Nasze miasta stałyby się ciemnymi, przerażającymi przestrzeniami, nie byłoby możliwe ratowanie życia ludzkiego, a wszystkie społeczeństwa szybko ogarnąłby stan chaosu.
Specjaliści po kursie na elektryka mogą pracować w pogotowiu energetycznym, ale ich zadania mogą dotyczyć także elektroinstalatorstwa. Dotyczy to zarówno kabli wysokiego napięcia, jak i wszelkiego rodzaju przewodów w zakładach pracy, halach fabrycznych i halach magazynowych. Kurs elektryka uprawnia także do kontroli i naprawy różnego typu instalacji, a także prowadzenia pomiarów związanych z elektrycznością. Podsumowując, praca elektryka jest to zawód zarazem dużo bardziej niebezpieczny, jak i interesujący, niż wyobraża to sobie przeciętny obywatel.