Skip to content Skip to footer

Diagnostyka niepłodności

Gdy rozważamy procedurę In vitro cena jest zazwyczaj głównym tematem. W przypadku in vitro cena ta, wynika z pracochłonności i czasochłonności tej metody. Warto jednak przyjrzeć się procedurom poprzedzającym, mogącym w pewnych przypadkach doprowadzić do obniżenia tych kosztów.

Diagnostyka i wywiad

Pierwszym etapem procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki oraz wywiadu. Czynnik niepłodności może leżeć zarówno po stronie żeńskiej, jak i po stronie męskiej, jednakże w zdecydowanej większości przypadków niepłodność danej pary nie wynika z problemów tylko jednego z partnerów ale jest ona wypadkową danej pary.

Co oznacza niepłodność?

Co do zasady niepłodność rozważa się po roku nieskutecznego poczęcia dziecka w sposób naturalny, chyba że wiek pacjentki przekracza 35 rok życia, ma ona nieregularne cykle miesiączkowe, wady anatomiczne macicy, wówczas okres ten się skraca do pół roku.

Etapy diagnostyki pacjentki

Podczas diagnostyki bierze się pod uwagę takie czynniki, jak możliwe zrosty i zaburzenia czynności jajowodów, przebyte porody, ciąże pozamaciczne, poronienia oraz choroby współistniejące, zwłaszcza o podłożu endokrynnym.W dalszej kolejności dokonuje się oceny anatomicznej narządów rodnych, wykonuje się badania endoskopowe oraz hormonalne, immunologiczne, czy genetyczne.

Etapy diagnostyki pacjenta

W przypadku pacjenta diagnostyka opiera się o wywiad, w tym przebyte choroby, operacje i zakażenia. Najistotniejszym badaniem w diagnostyce męskiej jest badanie nasienia, seminogram, podczas którego ocenia się ilość plemników oraz ich ruchliwość. W przypadku gdy chodzi o podstawowe badanie nasienia cena wynosi około 150 zł. Kolejnym badaniem jest test po stosunku, polegający na wykonaniu badania wrogości śluzu kobiety wobec plemników po odbyciu stosunku. Bardzo istotną rolę w prawidłowej produkcji i dojrzewaniu plemników ma właściwa gospodarka hormonalna mężczyzny. Dlatego wykonuje się badania określające poziom stężenia testosteronu, hormonów gonadotropowych, estradiolu czy hormonów tarczycy. Z kolei badania przesiewowe na obecność patogenów o podłożu bakteryjnym, grzybowym lub wirusowym mają na celu wyeliminowanie problemów z płodnością wynikających z przebytych chorób lub zakażeń. Na koniec, w uzasadnionych przypadkach, dokonuje się oznaczeń markerów nowotworowych.

Podsumowanie

Powyższa diagnostyka ma na celu niewyeliminowanie potencjalnych przyczyn zaburzeń płodności oraz ewentualne prawidłowe przygotowanie pary do procedury in vitro. W przypadku gdy chodzi o leczenie niepłodności cena w niektórych ośrodkach sięga nawet 20 000 zł. W związku z tym tak istotne jest przygotowanie odpowiedniego wywiadu poprzedzającego tą kosztowną procedurę.