Skip to content Skip to footer

Dom z prefabrykatów – czy to korzystne rozwiązanie?

Domy prefabrykowane z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić! Jest to najszybszy sposób na budowę eleganckiego i solidnego domu. Co trzeba wiedzieć o domach modułowych nim rozpoczniemy budowę?

Dom z prefabrykatów – jak powstaje?

Domy prefabrykowane powstają w fabrykach. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementy, które składane są w całości. Warto wiedzieć, że moduły są to duże części domu, które często składane są z pomocą dźwigu.

Wykonanie elementów domu w fabryce ma wiele zalet. Dom z prefabrykatów poddawane są bardzo surowej kontroli jakości. Elementy domu wykonywane są przy pomocy maszyn, których nie można wykorzystać na placu budowy. Dziki temu są wyjątkowo precyzyjne i dokładnie wykonane.

Wady i zalety domów modułowych

Domy prefabrykowane powstają w bardzo krótkim czasie. Jest to największą ich zaletą. Stan surowy domu można uzyskać już po kilku dniach budowy. Wykończenie domu jest uzależnione od materiałów, które wybierze inwestor oraz od ich dostępności.

Krótki czas budowy domu modułowego jest dla wielu osób zaletą, ale trzeba pamiętać, że inwestor musi być przygotowany finansowo. Dom z prefabrykatów powstaje w kilka tygodni. Nie ma czasu na gromadzenie dodatkowych środków. Inwestor nie uzyska kredytu hipotecznego w tak krótkim czasie.

Dzięki temu, że domy prefabrykowane powstają w fabryce jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę można złożyć zamówienie. To znacznie skrócić czas oczekiwania na dom. W tym czasie pozwolenie na budowę uprawomocni się.

Trzeba pamiętać, że dom prefabrykowany jest przeznaczony wyłącznie dla inwestorów, którzy dokładnie wiedzą, czego chcą. Osoby niezdecydowane powinny zrezygnować z tej opcji. Budując dom metodą tradycyjną jeszcze w trakcie prac można modyfikować pewne rozwiązania. Domy z prefabrykatów mają wykonane całe elementy, ich zmiana jest niemożliwa.

Domy z prefabrykatów to nowoczesne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów. Są to budynki eleganckie, nowoczesne i przede wszystkim funkcjonalne. Budowane z dużą starannością są również energooszczędne, co ma duże znaczenie dla właścicieli. Warto pamiętać, że budując dom trzeba zadbać, by był on ekonomiczny i oszczędny, dzięki temu zyska budżet domowy właścicieli.