Wulkanizacja to pojęcie, które każdy zna lecz nie każdy rozumie. W miastach wiele jest warsztatów samochodowych z szyldem głoszącym: wulkanizacja opon. Wbrew pozorom nie jest to temat skomplikowany, a niektóre zabiegi wulkanizacyjne wykonać można we własnym zakresie. W tym artykule objaśnione zostanie pojęcie wulkanizacji oraz sposoby wulkanizacyjnej naprawy opon.
Rys historyczny
Wulkanizację kauczuku opracował i opatentował w 1844 roku amerykański przedsiębiorca i wynalazca Charles Goodyear. Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa gumowa rewolucja. Rozpoczęto produkcję opon, które można było montować w powstających pojazdach. Przez cały XX wiek znacznie ulepszano technologie wulkanizacyjne.
Kauczuk to materiał twardy i ciężki w formowaniu, lecz poprzez proces wulkanizacji nabiera nowych elastycznych właściwości. Sama wulkanizacja opon w pierwotnym wymiarze polegała na podgrzewaniu kauczuku wraz z siarką. Dzięki wieloletnim badaniom i eksperymentom metodę tę ulepszono i dziś stosuje się różne odmiany polimerów i związków wywołujących tworzenie wiązań pomiędzy cząsteczkami.
Wulkanizacja opon „na gorąco”
W dzisiejszych czasach dzięki technologiom wulkanizacji można nie tylko opony produkować, ale również usuwać ich uszkodzenia, naprawiając je. Technologią pozwalającą usunąć duże skośne i boczne uszkodzenia bądź nawet całkowite rozdarcia opon jest sposób wulkanizacji „na gorąco”.
Metoda ta mimo dużej skuteczności i możliwości powrotu do pierwotnego, fabrycznego kształtu wymaga specjalnych form do naprawy, wykwalifikowanego pracownika z dużym doświadczeniem oraz dużo cierpliwości. Jakakolwiek nieostrożność przy wykonaniu może powodować uszkodzenia. Z tego względu wulkanizację na gorąco należy powierzać jedynie sprawdzonym zakładom, zaś coraz większa liczba majstrów i przedsiębiorstw usuwa ze swej oferty tę metodę napraw.
Wulkanizacja chemiczna
Drugą metodą wulkanizacji jest sposób naprawy „na zimno”, zwany inaczej wulkanizacją chemiczną. Jest ona idealna do usuwanie drobnych uszkodzeń punktowych powierzchni opony, jak przebicie śrubą, szkłem lub gwoździem. Polega ona na użyciu odpowiednich chemicznych klejów i materiałów wiążących do zamknięcia powierzchni uszkodzenia. Niestety przy większych uszkodzeniach nie można stosować tej metody.
Ten rodzaj wulkanizacji możemy wykonywać we własnym zakresie, jeśli oczywiście mamy ku temu warunki, zakupimy środek chemiczny/klej i łaty. Jednak wiadomym jest, że renomowany warsztat wykona tę usługę solidniej z użyciem lepszego sprzętu i w sposób zapewniający długie życie opony.