Skip to content Skip to footer

Grenadyna – do drinków i nie tylko

Syrop grenadyna to naturalny syrop zrobiony z owocu granatu oraz cukru (czasem z dodatkiem innych owoców), o głębokim, rubinowym kolorze. Często jest wykorzystywany do drinków, bowiem pozwala stworzyć niezwykle efektowne warstwy.

Do czego można zastosować syrop grenadyna?

Syrop z granatu jest często wykorzystywany w różnego rodzaju drinkach – zarówno alkoholowych, jak i bezalkoholowych. Jest nieodzownym elementem drinka tequila sunrise i innych drinków o egzotycznym smaku.

Jednak to nie jedyne zastosowanie tego syropu. Wyjątkowy, słodki smak oraz niespotykany kolor sprawia, że jest chętnie wybieranym dodatkiem do deserów oraz lodów, dodając im smaku oraz wyjątkowego wyglądu.

W niektórych krajach, grenadyna jest również wykorzystywana zamiast soku malinowego jako smaczny i zdrowy dodatek do ciepłej herbaty. Lepiej jednak nie nalewać zbyt dużo syropu, bowiem wysoka zawartość cukru sprawia, że ten dodatek jest wyjątkowo kaloryczny.

Zdrowy granat – owoc młodości

Grenadyna powstaje na bazie granatu, który nawet poddany obróbce termicznej zachowuje część swoich właściwości prozdrowotnych. Już w starożytności granat był uważany za owoc zapewniający wieczną młodość oraz siłę witalną.

Działanie antyoksydacyjne owoc zawdzięcza bogactwu witamin oraz minerałów. W granacie znaleźć można witaminy z grupy B, a także witaminy C, D oraz E, jak również magnez, fosfor, żelazo i wapń. Takie bogactwo składników sprawia, że granat wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Zawartość fitoestrogenów wspomaga kobiety w trakcie miesiączki, gdyż działa rozkurczowo na mięśnie. Pomaga również łagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego dzięki łagodzeniu burz hormonalnych.

Czy syrop z granatu można zrobić w domu?

Tak – grenadynę można w łatwy sposób pozyskać w domu, a jej smak jest dużo lepszy niż w przypadku sklepowych syropów. Do produkcji syropu należy wykorzystać owoce granatu o drobnych nasionach – sok z nich pozyskany jest bardziej wyrazisty.

Aby wycisnąć sok z granatu, należy albo użyć przyrządu do wyciskania cytryn, albo zwykłej torebki foliowej (wsypujemy do niej nasiona i ugniatamy aż do uzyskania soku). Następnie sok przelewamy do garnka i łączymy z cukrem w proporcji 1:1, gotując aż do całkowitego rozpuszczenia cukru.

Syrop grenadynę dostępne są w ofercie Gastroprodukt.pl.