Skip to content Skip to footer

Grenadyna – niezwykły komponent drinków i napojów

Tequila Sunrise to jeden z najpopularniejszych drinków na całym świecie. Ten kolorowy koktajl, który charakteryzuje się efektownymi przejściami kolorystycznymi, składa się z kilku podstawowych składników, które nadają mu wyjątkowy kolor oraz smak. Jednym z nich jest grenadyna – syrop o słodko-kwaskowym smaku.

Syrop owocowy jako dodatek do różnego rodzaju napojów

Grenadyna jest powszechnie stosowanym syropem owocowym do osładzania oraz nadania charakterystycznego koloru drinkom, koktajlom, napojom, a nawet różnego rodzaju deserom. W niektórych krajach dodawana jest również do herbaty – podobnie jak u nas syrop z pigwy, który jest bogatym źródłem witamin, w tym przede wszystkim witaminy C.

Syrop ten charakteryzuje się pięknym, czerwonym kolorem,

który w połączeniu z innymi składnikami, jak na przykład sok pomarańczowy w przypadku klasycznego Tequila Sunrise, daje efektowne przejścia kolorystyczne. Związane jest to z tym, że ten dodatek ma gęstą konsystencję i tym samym pozostaje na dnie. Umiejętne wlewanie go przez barmanów do szklanek czy kieliszków, pozwala na uzyskanie wyjątkowych pod względem wizualnym napojów.

Z czego składa się ten popularny syrop?

W jego składzie właściwie nie ma nic wyjątkowego. Jest to przede wszystkim cukier oraz sok z granatów. Przynajmniej z tego powinien składać się każdy tego rodzaju syrop. Nie zawsze jednak tak jest. Bywa, że w sklepach dostępne są różnego rodzaju zamienniki, które w swoim składzie mają głównie sok z porzeczek czy truskawek.

Warto również zwrócić uwagę, czy do jego produkcji dodawane są różnego rodzaju sztuczne dodatki, w tym przede wszystkim barwniki i konserwanty. Ma to zdecydowanie wpływ na smak i zapach, który każdy koneser na pewno rozpozna.

Główne zastosowanie grenadyny

Piękny czerwony kolor sprawia, że grenadyna jest przede wszystkim składnikiem bardzo wielu drinków oraz koktajlów z dodatkiem alkoholu i nie tylko. Równie często dodawana jest do napojów owocowych, także dla dzieci – ma lekki i orzeźwiający słodko-kwaskowy smak.

Syrop bywa także stosowany jako dodatek do różnego rodzaju deserów bezalkoholowych. Na południu Europy dodaje się ją do herbaty – ma prozdrowotne właściwości, dlatego ważne jest, aby zawierała przede wszystkim sok z granatów.

Grenadyna dostępna jest w ofercie Gastrosilesia.pl.