Skip to content Skip to footer

Puder ryżowy – znakomita alternatywa dla zwykłego kosmetyku

Od jakiegoś czasu w Polsce można zauważyć zwiększone zainteresowanie kosmetykami z innych stron świata, nawet najdalszych zakątków, jak Azja. Znanym od wieków w tym regionie świata kosmetykiem jest puder ryżowy, po który zdecydowanie warto sięgnąć.

Czym jest ten kosmetyk?

Jest to nic innego jak mączka pozyskana ze specjalnej odmiany ryżu, która wykazuje niezwykłe właściwości. Azjatki od wieków stosują ten produkt do matowienia swojej cery i nadawania jej nieskazitelnego wyglądu. Teraz to samo mogą robić Polki, tym bardziej, że po puder ryżowy sięgają nawet polscy producenci.

Co istotne, kosmetyk ten dzięki temu ma zróżnicowane ceny. Można go kupić w wersji de luxe, ale też postawić na całkiem niedrogi preparat, co będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku, gdy nie wiadomo, czy okaże się odpowiedni.

Komu można go polecić?

Najważniejszą właściwością pudru ryżowego jest doskonałe matowienie cery, a także pochłanianie nadmiaru sebum. Najwięcej na jego używaniu mogą więc zyskać kobiety z cerą tłustą oraz mieszaną, skłonną do przetłuszczania. W dodatku można go stosować tak, jak się chce – na całą twarz lub na strefę T, czyli przetłuszczające się miejsca – czoło, nos i brodę.

Sięgać po niego mogą też posiadaczki cery suchej, na przykład gdy chcą mieć pewność, że ich skóra nie będzie świecić się po wielu godzinach imprezy. Mając taką cerę jednak, nie można z nim przesadzać, tj. stosować go zbyt często, gdyż przez to, że silnie matowi, może z czasem wysuszyć skórę.

O czym trzeba pamiętać?

Puder ryżowy to z zasady kosmetyk naturalny, ale jasne jest, że niektórzy producenci mogą dodawać do niego rozmaite substancje. Im mniej jest ich w składzie, tym lepiej, tym bardziej, że często są to tak szkodliwe dodatki jak talk i nylon, które mogą zatykać pory skóry, powodować podrażnienia czy reakcje alergiczne.

Pewnym problemem może być też fakt, że kosmetyk ten, mając całkiem biały kolor, czasem bieli skórę. Muszą liczyć się z tym zwłaszcza posiadaczki cery o ciemnej karnacji. Nie jest to jednak wielki problem, wystarczy w takim przypadku stosować puder z mączki ryżowej jako bazę, pod podkład.

W innych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go do wykończenia makijażu, czyli nakładać na koniec. Pozwoli to uzyskać efekt matowej cery na wiele godzin i przedłużyć trwałość podkładu.

Puder ryżowy dostępne są w ofercie Kosmetykizameryki.pl