Bardzo wiele urządzeń oferowanych na rynku jest wyposażonych w akumulatory. Młynki do pieprzu, szczoteczki do zębów czy wkrętarki posiadają różne rodzaje akumulatorów. Jednym z często stosowanych ogniw jest akumulator NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowy). Wielu użytkowników ma wątpliwości czy tego rodzaju baterie należy formować.
Czym jest formowanie baterii?
Proces ten często jest błędnie określany jako formatowanie baterii. Konieczność jego stosowania wynikała z obecności silnego efektu pamięci. Baterie starszych generacji są bardzo wrażliwe na przebieg procesu ładowania i rozładowywania. Z tego powodu ich użytkowanie musiało przebiegać wg ściśle określonych reguł, aby akumulator nie uległ uszkodzeniu. Efekt pamięci jest widoczny w akumulatorach NiCd oraz NiHM.
Jednak nowe generacje produktów NiMH, takie jakie jak seria Eneloop nie są już tak podatne na efekt pamięci ani nie podlegają też samoczynnemu rozładowaniu. Samo formowanie baterii polega na kilkakrotnym powtórzeniu cyklu pełnego ładowania oraz rozładowania.
Rozładowywanie akumulatorów NiMH
Jednak w przeciwieństwie do innych typów akumulatorów, które nawet wymagały stosowania specjalnych „rozładowywarek” w celu osiągnięcia minimalnego poziomu naładowania, Akumulator nimh w takim stanie może ulec uszkodzeniu. Jednokrotne, przypadkowe rozładowanie do poziomu w którym na zaciskach baterii napięcie osiąga mniej niż 1 V nie powinno mu zaszkodzić. Jednak każdorazowe rozładowywanie ogniw NiMH do stanu skrajnego wyczerpania drastycznie skraca ich żywotność. Tego typu baterie są powszechnie stosowane w samochodach hybrydowych i właśnie z tych powodów układy elektroniczne w aucie „pilnują”, aby baterie działały w zakresie 20 – 80% swojej pojemności.
Ładowanie akumulatorów NiMH
Kolejną kwestią jest prawidłowe ładowanie. Nie może ono być zbyt szybkie, gdyż przegrzanie baterii może ją uszkodzić. Ponadto bateria nie może być wciąż ładowana po osiągnięciu poziomu pełnej pojemności. Z tego powodu akumulator NiMH powinien być ładowany specjalną ładowarką procesorową, której układy elektroniczne pilnują, aby cały proces był precyzyjnie sterowany (podobnie jak w samochodach). Formowanie, jakie było konieczne w starszych typach baterii nie jest konieczne, jednak zdecydowanie warto używać ładowarki procesorowej. Ponadto baterie NiMH nie mogą leżeć nieużywane, ani po naładowaniu ani po rozładowaniu. Ich regularne użytkowanie zdecydowanie im służy.