Słynna anegdota o jednym z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów drugiego planu w historii, czyli o Janie Himilsbachu, mówi, iż aby móc wystartować w castingu do jednego z filmów należało spełnić warunek w postaci umiejętności władania angielskim. Himilsbach dość długo zastanawiał się, czy przystąpić do nauki, lecz ostatecznie stwierdził, że nie będzie się uczył, bo jak go nie wezmą do tego filmu, to zostanie z tym angielskim jak ten… i tutaj padało słowo zaliczane do kategorii wulgarnych i obraźliwych.
Lata lecą, język angielski w Polsce coraz popularniejszy
Od czasów nieodżałowanego aktora wiele się jednakże zmieniło. Język angielski i umiejętność władania nim nie są już zjawiskiem o charakterze egzotycznym. Obecnie nauczanie języka angielskiego wprowadzane jest już nawet w przedszkolach, tak aby najmłodsi już od samego początku oswajali się z mową Szekspira, przyzwyczajając się do konieczności władania tym językiem w przyszłości.
Znajomość języka angielskiego staje się bowiem w coraz większym stopniu podstawową umiejętnością, porównywalną z liczeniem i czytaniem. Nastały czasy, gdy młody człowiek nawet nie powinien się przyznawać do nieznajomości tego języka. Szczególnie gdy stara się o lepiej płatną posadę.
Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?
Język angielski nie jest szczególnie trudny w nauce, szczególnie ze względu na fakt, że mimochodem atakuje on każdego człowieka z wielu stron, choćby w telewizji, gdzie anglojęzyczne filmy tłumaczone są za pośrednictwem lektora, lecz mowa Szekspira jest w tle wyraźnie słyszalna.
Dla osób, które chciałyby niezbyt intensywnie rozpoczynać swoją przygodę z językiem angielskim wystarczy sięgnięcie po podstawowe materiały, dostępne za darmo choćby w internecie. Bardziej wymagające osoby, chcące osiągnąć umiejętność władania angielskim na poziomie certyfikowanym powinny jednakże zdecydować się na profesjonalny kurs.
W czym może przydać się język angielski?
Gdy zna się język angielski można w zasadzie porywać się w podróż do każdego zakątka świata. I to bez względu na to, jaki rodzaj sprawa ma się tam do załatwienia. Płynne wypowiadanie się po angielsku jest kapitałem, który w zasadzie nie da się przecenić.
No, chyba że jego znajomość jest mocno powierzchowna i ogranicza się do znajomości podstawowych zwrotów i słów. Ale nawet wtedy możliwa jest prosta komunikacja z mieszkańcami miejsca do którego, się przybyło. A w sumie właśnie o to chodzi w znajomości języka – żeby móc się porozumieć. Nieprawdaż?
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.