Skip to content Skip to footer

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Niektóre choroby wydają się tak zawstydzające, że ich leczenie jest niemożliwe właśnie przez to, że chorzy nie zgłaszają się do lekarza. Dla wielu kobiet takim problemem jest nietrzymanie moczu. Tymczasem skala tego schorzenia jest ogromna, a jego leczenie jak najbardziej możliwe.

Skąd bierze się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Problemy z nietrzymaniem moczu dotyczą głównie kobiet, które są po menopauzie. To właśnie wtedy dochodzi bowiem do osłabienia niektórych mięśni w obrębie miednicy. Wysiłek fizyczny, czasami nawet niewielki taki jak śmiech, powoduje skurcz mięśni i wytwarza nacisk, który może prowadzić do popuszczania. Oprócz tego bardzo wiele kobiet, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu, to osoby po porodzie. Jeżeli akcja porodowa była bardzo intensywna, a poród skomplikowany, mogło dojść do osłabianie lub uszkodzenia mięśni miednicy. To z kolei może tworzyć trwałe problemy dotyczące nietrzymania moczu. Problemy wtedy mogą mieć nawet bardzo młode kobiety, ponieważ w takich sytuacjach wiek nie jest przyczyną nieprawidłowej pracy mięśni.

Czym można wyleczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Kiedy ktoś zmaga się z dolegliwością taką jak nietrzymanie moczu leczenie stanowi ważny krok ku temu, aby odzyskać dawny komfort psychiczny. Choroby takie mają bowiem największy wpływ na psychikę, którą mogą niepotrzebne obciążać. Tymczasem nietrzymanie moczu leczenie może okazać się całkiem proste. W łagodnych przypadkach, jedyne co jest potrzebne do poprawy sytuacji, to zmiana niektórych nawyków żywieniowych. Chodzi między innymi o unikanie wybranych płynów. W bardziej skomplikowanych sytuacjach, wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć farmakologicznie. Wtedy to już na pewno konieczna jest wizyta u urologa, który może dobrać odpowiednie leki. Niestety jednak bardzo często okazuje się, że dany przypadek jest zbyt poważny, aby te metody wystarczyły. Dlatego też opracowano inne techniki, takie jak użycie botoksu na pęcherzu moczowym czy też laserowe korekty ścian pochwy. Są to już bardziej inwazyjne sposoby leczenia, mogą jednak okazać się w stu procentach skuteczne. Zatem na pewno nie warto się poddawać i zamiast tego lepiej jak najszybciej udać się do urologa na konsultację.