Skip to content Skip to footer

Z jakiego materiału powinno być wykonane pudełko na ciasto?

Pudełka na ciasta powinny być wybierane pod wieloma względami. Trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar, kolor, estetykę i ewentualnie to, czy mają mieć okienko, czy też nie. Jak się jednak okazuje, zdecydowanie najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, aby opakowania cukiernicze były wybierane pod kątem materiału, z którego zostały wykonane. Na rynku dominujące wersje to plastikowe pudełka na ciasto, a także kartonowe. Które z nich będą lepsze?

Charakterystyka plastikowego pudełka na ciasto

Opakowania cukiernicze, które wykonane są z plastiku, cechują się przede wszystkim bardzo niską ceną. Jest to główną zaletą takiej wersji pudełka, która powoduje, że są to opakowania zdecydowanie najczęściej wybierane. Do zalet można by jeszcze na siłę dobrać ich niską wagę, lecz nie ma co ukrywać, lista wad jest w tym wypadku znacznie dłuższa.

Zdecydowanie najważniejszą wadą takich plastikowych pudełek na ciasta jest ich niezwykle słaba jakość oraz wynikająca z tego powodu niska zdolność do ochrony ciasta przed uszkodzeniem. Wystarczy bowiem takie pudełko upuścić, czy też położyć na nim coś cięższego, aby ciasto znajdujące się w takim opakowaniu doznało całkowitego zniszczenia. Co więcej, plastikowego pudełka są zbyt szczelne, a to powoduje, że powietrze nie ma sposobu na to, aby wydostać się z niego. Powoduje to przyśpieszone psucie się ciasta.

Czym charakteryzują się kartonowe pudełka na ciasta?

Jakie zalety posiadają kartonowe pudełka na ciasto? Zdecydowanie najważniejszą zaletą w tym wypadku jest to, że zapakowane w takie opakowanie ciasto jest rewelacyjnie chronione. Karton jest sztywny, mocny i niepodatny na większość potencjalnych zagrożeń. Sprawia to, że zapakowanie do niego ciasta właściwie gwarantuje to, że dotrze ono zupełnie nieuszkodzone. Co więcej, karton pomimo swojej mocnej konstrukcji przepuszcza powietrze, więc ciasto się w nim nie psuje tak szybko, jak w modelu plastikowym.

Jakie są natomiast wady takiej wersji opakowania? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że jest to opakowanie znacznie droższe, które może nawet wpływać w dużym stopniu na cenę całego ciasta. Jest to również opakowanie, które cechuje się wyższą wagą, co w przypadku transportowania ciasta na duże odległości może być problemem.