Skoki ze spadochronem stają się coraz bardziej popularne, głównie dlatego, że są teraz o wiele łatwiej dostępne niż kiedyś. Niektórzy traktują to jako sport, inni jednorazową przygodę. Co warto wiedzieć, nim skoczy się po raz pierwszy?
Przygoda, czy regularny sport?
Jednorazowy skok ze spadochronem stosunkowo łatwo zorganizować, jest wiele firm, które organizują tego typu atrakcje. Taki skok odbywa się w tandemie, pod bacznym okiem wyszkolonego instruktora. Choć taki skok nie pozwala na pełną samodzielność, to nie wymaga wcześniejszego przechodzenia długich kursów i zdobywania licencji.
Czym innym będą skoki ze spadochronem, które wykonuje się regularnie, jako rodzaj rutynowego sportu. By zacząć się w to bawić konieczne jest zdobycie licencji skoczka spadochronowego, czyli przebycie odpowiednich szkoleń i wykonanie odpowiedniej liczby skoków, najczęściej najpierw w tandemie, a następnie z asystą instruktora, który wyskakuje ze samolotu razem z kursantem.
Kto może skakać ze spadochronem?
Skoki spadochronowe nie są wymagające pod względem kondycyjnym. Nie trzeba regularnie trenować, by zakwalifikować się do skoku. Skakać mogą dorośli, a nawet młodzież, w tym drugim przypadku konieczna jest oczywiście pisemna zgoda rodziców.
Tego typu sportu, a nawet przygody nie mogą jednak skosztować osoby z pewnymi przeciwwskazaniami medycznymi. Skoki nie są dla osób z łamliwością kości, problemami z kręgosłupem, niektórymi chorobami krążenia, układu oddechowego oraz epilepsją.
Co zabrać ze sobą
Osoby, które chcą przeżyć pierwszy skok nie muszą inwestować w żaden specjalistyczny sprzęt. Zdecydowana większość firm organizujących takie atrakcje udostępnia specjalne skafandry, chroniące przed zimną temperaturą podczas skoku.
Trzeba jednak zatroszczyć się o wygodny strój, idealnie sprawdzają się wszelkie sportowe ubrania. Ważne jest też, by zabrać ze sobą odpowiednie obuwie, do skoków ze spadochronem nadają się jedynie te wiązane na sznurówki.
W dniu skoku
Przygoda ze spadochronem wzbudza wiele emocji, często trzeba pokonać olbrzymi lęk. Dlatego bardzo ważne jest to, by w dniu skoku zabrać ze sobą dobre nastawienie i jak największą dawkę dobrego humoru. Na miejscu warto też bardzo uważnie wysłuchać krótkiego szkolenia na temat bezpieczeństwa.
A później już tylko trzeba wsiąść do samolotu, który wzniesie się na wysokość około 4 000 metrów. Dzięki temu można liczyć na około 10-minutowy skok, którego częścią jest zwykle około 1 minuty swobodnego spadania.