Dla stabilizacji temperatury procesora w komputerze stosuje się zabezpieczenia pozwalające na propagowanie ciepła za pomocą materiałów eksploatacyjnych i instalacji odbierających nadmiar kalorii. Jednym ze skutecznych sposobów jest zastosowanie materiałów o konsystencji pasty. Pasty termoprzewodzące spełniają swą rolę w stu procentach.
Wszystko można zrobić nie tak
Pytanie tytułowe jest dość istotne. Prawidłowe nałożenie warstwy pasty termicznej jest jednym z ważnych kryteriów uzyskania wysokiej jakości chłodzenia. Niezależnie od tego, jak wydajna chłodnica będzie zastosowana, wadliwie nałożona pasta zmniejszy skuteczność działania chłodzenia.
Jak nakładać pastę na powierzchnię procesora
Pasta powinna być nakładana równomiernie na całą powierzchnię styku radiatora układu chłodzenia z procesorem. Naniesiona warstwa powinna być, tak cienka, jak to tylko możliwe. Powierzchnia powinna być jednolita, bez pęcherzy, gołych plam i zgrubień. Bez dbałości o szczegóły, pasty termoprzewodzące nie działają optymalnie.
Potrzebne narzędzia
Dobrze zacząć i pomyślnie doprowadzić sprawę do końca można, mając zaledwie trzy rzeczy. Tubkę z pastą termiczną; plastikową kartę (taką jak do bankomatu); materiał, którym usuniemy nadmiar pasty po wyciśnięciu.
Krok po kroku
Pastę należy wycisnąć równą linią wzdłuż jednego z boków (lewy, lub prawy), w zależności od tego, którą ręka zamierzacie rozprowadzać pastę na powierzchni styku. Ilość wyciśniętej pasty musi starczyć do pokrycia całej powierzchni procesora równą warstwą. Pasty termoprzewodzące tylko wtedy są w stanie działać prawidłowo.
Następnie bierzemy kartę i mocno dociskając krawędź tak, jak szpachelkę podczas gipsowania i powoli, jednostajnym ruchem, bez zmiany siły nacisku, rozsmarowujemy w kierunku przeciwległego brzegu.
W celu uzyskania jednolitej powierzchni można dla pewności kilkakrotnie przeciągnąć delikatnie po powierzchni środka termicznego. Pasta termoprzewodząca ułoży się wtedy w równomierną warstwą bez zgrubień i zafalowań na powierzchni.
Najważniejsza jest czystość
Nadmiar specyfiku po wyrównania lica, należy wytrzeć w ściereczkę lub papierowe serwetki. Szczególnie należy uważać na palce, by pasta nie pozostała na nich, ponieważ w łatwy sposób może zostać przeniesiona na elementy płyty głównej i spowodować awarię.
Pastę termoprzewodzącą nakłada się jedynie na powierzchnię procesora. Nie należy nakładać jej na radiator. Nadwyżka pasty wtedy będzie znaczna i trudniej opanować wyciekający nadmiar.
Jeśli komputer pracuje w dopuszczalnych zakresach temperatur wymianę pasty wykonuje się raz do roku.