Skip to content Skip to footer

Karton falisty w rolce i jego wszechstronne zastosowanie

Karton falisty w rolce to świetne rozwiązanie, które jest bardzo popularne w budownictwie. Tektura falista jest materiałem elastycznym i sztywnym. Oprócz tego jest szeroko wykorzystywana jako materiał zabezpieczający. Jej ekologiczność sprawia, że jest częściej wykorzystywana niż folia.

Karton falisty w rolce – historia

Pierwsze wzmianki o tekturze falistej sięgają wieku XIX i dotyczą Wielkiej Brytanii. To właśnie tam, po raz pierwszy zaczęto używać falistego kartonu. Twórcami byli Edward Allen oraz Edward Healey, a sama tektura wykorzystywana była do produkcji kołnierzy i kapeluszy. Dopiero w roku 1871 pochodzący z Ameryki Albert Jones zastosował karton falisty w celach pakowania przedmiotów. W Europie pierwsza fabryka produkująca tekturę falistą powstała w roku 1883 w Londynie. Branża tektury falistej rozwijała się w szybkim tempie. Już w 1916 roku wyprodukowano karton pięciowarstwowy, natomiast w roku 1955 pojawiła się tektura siedmiowarstwowa. Dzięki temu do dziś można korzystać z tej technologii, która nadal prężnie się rozwija.

Zastosowanie kartonu falistego w rolce

Jak wspomniano wcześniej, Karton falisty w rolce jest bardzo popularny w budownictwie. Dlatego też z powodzeniem wykorzystuje się go przy różnorodnych pracach budowlano-wykończeniowych. Karton falisty może pełnić rolę podkładu na podłodze. Oprócz tego stosuje się go jako izolację termiczną i akustyczną. W trakcie remontów karton falisty w rolce idealnie sprawdza się jako podkład do zabezpieczenia sprzętów i powierzchni przed zachlapaniem, obiciem lub porysowaniem. Tektura falista jest także stosowana w pakowaniu produktów. Karton tego typu jest bowiem elastyczny, lekki i idealnie amortyzujący ewentualne wstrząsy. Nic więc dziwnego, iż znakomicie sprawdza się jako wypełnienie paczek i zabezpiecza przedmioty znajdujące się wewnątrz przed uszkodzeniem.

Karton falisty w rolce – zalety

Tektura w rolce to produkt ekologiczny o niskiej cenie i uniwersalnym zastosowaniu. Materiał ten jest biodegradowalny, dlatego też mając na uwadze dobro planety jest on lepszym rozwiązaniem niż folia bąbelkowa i poduszki powietrzne. Karton falisty to materiał wytrzymały i elastyczny, dlatego też jest odporny na pękanie. To wszystko sprawia, że ma on wszechstronne zastosowanie: od pakowania przedmiotów, po remonty i budownictwo.

Tektura falista to także świetny materiał do wykonywania przeróżnych dekoracji, dlatego często sięgają po nią nauczyciele przedszkoli i szkół.