Skip to content Skip to footer

Koturn – na czym polega konstrukcja butów z jego użyciem?

Koturny jako wysokie drewniane platformy przypinane do butów stosowane były w teatrze ateńskim. Wówczas miały za zadanie podwyższyć aktora, uczynić go lepiej widocznym.
Współcześnie koturny w obuwiu codziennym są rodzajem podeszwy w formie klina o różnej wysokości.

Jak robione są półbuty damskie na koturnie?

Buty na koturnie mają podeszwy o nieprzerwanej ciągłości, która podwyższa się w okolicach pięty. Koturn może być bardzo cienki, kilkumilimetrowy, albo wysoki na kilkanaście centymetrów.

Niezależnie od wysokości konstrukcja jest niezmienna, a stopa postawiona na koturnie jest stabilna. Brak pustej przestrzeni między podbiciem a piętą znacznie odciąża kręgosłup, zmniejsza napięcie mięśni ud i łydek, nie powoduje deformacji kości palców i śródstopia, zapobiega halluksom.Buty szyte są z różnych materiałów, a koturny wykonywane z drewna lub tworzywa wykańczane są rattanem, skórą, tkaninami, korkiem.

Półbuty damskie na koturnie zamiast szpilek

Dress code wielu firm nakazuje noszenia obuwia na obcasie. O ile nie ma zakazu warto słupek czy szpilkę zamienić na buty na koturnie. Koturny nie męczą nogi, więc można w nich bez uszczerbku dla zdrowia chodzić przez wiele godzin dziennie. Szpilki, szczególnie wysokie, prezentują się pięknie i doskonale eksponują walory damskich nóg, ale ciągły nacisk na strefę palców i podbicia oznacza kłopoty z deformacją, niedokrwieniem, bólem stóp. Szpilki również bardziej obciążają kręgosłup powodując jego nienaturalne wygięcie, a wysokie napięcie mięśni nóg daje w rezultacie ból oraz skurcze łydek i ud.Półbuty damskie na koturnie swoim kształtem sprawiają, że kostki wydają się szczuplejsze i piękniejsze.

A może w ogóle zrezygnować z noszenia wysokich butów? Płaskie obuwie jest rzeczywiście zdrowe, ale nie dla każdego. Poza tym podwyższenie pięty jest korzystne, gdyż wymusza pracę mięśni ud oraz mięśni Kegla. Jakość tych ostatnich ma duże znaczenie dla fizjologii kobiet.

Do czego można ubrać buty damskie na koturnie?

Obuwie na koturnie nadaje się na wszystkie okazje – nawet wielkie wyjścia nie stanowią w tym względzie przeszkody, o ile buty są odpowiednio dobrane do stylizacji.Latem wiele kobiet zakłada sandały lub półbuty na koturnie z wiązaniami wokół kostek lub zapięciem. Letnie obuwie z koturnami pięknie współgra z ubiorami kolorowymi, kwiecistymi, z koronkami i falbanami, rozkloszowanymi spódnicami, szerokimi spodniami. Style hippisowski, boho, cygański bez butów na koturnie znacznie tracą na urodzie.

Wsuwane buty damskie na koturnie doskonale nadają się do garsonek, eleganckich sukienek, spodni. Dla dobrego efektu lepiej unikać bardzo obcisłych spódnic lub spodni – koturny w takich stylizacjach dość mocno optycznie obciążają sylwetkę i nawet najpiękniejsze szczupłe kostki czynią niezbyt atrakcyjnymi.

Buty z koturnami warto nałożyć na randkę ze spacerem – wiele godzin spaceru nie zaszkodzi nogom.