Skip to content Skip to footer

Poczuj powiew wiatru na twarzy

Wiele osób marzy o lataniu czy oderwaniu się, chociaż na chwilę od rzeczywistości. Sposobów na zrealizowanie marzeń o lataniu jest kilka. Można skorzystać z bardzo szerokiej oferty aero klubów, które coraz chętniej otwierają się na szkolenie amatorów. W takim klubie można skorzystać z nauki latania różnorodnymi samolotami lub paralotniami, ale również są możliwe skoki w tandemie.

Na co się zdecydować

Ze względu na tak duży wybór, czasem ciężko podjąć decyzję, na co się zdecydować. Trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję.

Przede wszystkim kursy latania, nie zależnie od rodzaju samolotu trwają minimum kilkadziesiąt tygodni i są bardzo kosztowne. Jest to związane z ilością spalanego paliwa oraz kosztem profesjonalnego pilota, który ma uprawnienia instruktorskie.

Dużo tańszą opcją są na przykład skoki w tandemie, które nie wymagają profesjonalnych kursów, a dzięki instruktorowi jest to dość proste zadanie.

Jak wyglądają skoki w tandemie?

Zanim dojdzie do skoku, trzeba się odpowiednio do niego przygotować. Mimo że skoki w tandemie odbywają się wspólnie z doświadczonym skoczkiem, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim przed skokiem należy dokładnie zapoznać się z przeciwskazaniami zdrowotnymi. Skoki w tandemie nie wymagają odpowiedniego zaświadczenia od lekarza, niemniej jednak jest szereg chorób, które wykluczają taki ekstremalny skok.

Dodatkowo bardzo ważne jest wstępne szkolenie, które przeprowadza instruktor. W trakcie instruktażu osoba skacząca dowie się jak odpowiednio się zachowywać, aby nie stwarzać zagrożenia, do czego służą poszczególne linki i jak przebiega cały lot.

Czy skoki w tandemie są bezpieczne.

Kluby organizujące tego typu skoki przekonują, że jest to jeden z bezpieczniejszych sportów. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko jest to zajęcie bardzo ekstremalne.

Instruktor nie ma możliwości udzielić żadnej pomocy podczas lotu. Mimo że lot trwa około dziesięciu minut, w jego trakcie może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych rzeczy.

Należy więc zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek, aby skoki w tandemie sprawiały jedynie radość i dostarczały niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.