Skip to content Skip to footer

Kursy i szkolenia SEP – czy warto się na nie zdecydować?

Kursy i szkolenia SEP to temat, z którym zetknął się chyba każdy, kto pracuje w branży energetycznej. Możliwości, jakie daje ukończenie kursów Stowarzyszenia Elektryków Polskich, są dość duże, aczkolwiek w dalszym ciągu pojawiają się pytania o to, w czym takie kursy właściwie są pomocne. Warto więc wyjaśnić sobie kilka związanych z tym kwestii. Czy warto się na taki kurs zdecydować?

Kursy SEP Poznań – podstawowe informacje

Kurs SEP Poznań to rozwiązanie, na które z całą pewnością musi zdecydować się każdy, kto myśli poważnie o zawodzie elektryka i możliwościach, jakie są z nim związane. Oczywiście duża część osób, które szkolą się do wykonywania tego zawodu, to ludzie młodzi, którzy uczą się w specjalistycznych technikach i innych szkołach tego typu. Ukończenie ich nie daje jednak jeszcze uprawnień do pracy, a zdobycie oficjalnego certyfikatu jest konieczne, żeby móc wykonywać zawód. Kurs SEP Poznań może być organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, ale nie musi. W stolicy Wielkopolski działa wiele firm szkoleniowych, które oferują możliwość przeprowadzenia takich szkoleń na wysokim poziomie. Trzeba jednak wiedzieć, że szkolenie i certyfikat SEP to znacznie więcej niż tylko podstawowe uprawnienia. Stowarzyszenie oferuje również certyfikaty specjalistyczne, zdobycie których uprawnia do wykonywania bardziej wyspecjalizowanych zawodów.

Możliwości, jakie daje ukończenie kursu SEP Poznań

Dobrym pytaniem jest to, czy takie kursy warto robić. Zdobycie podstawowych uprawnień elektryka w obszarze montażu, eksploatacji i kontroli instalacji elektrycznych daje w końcu i tak dość duże możliwości zawodowe – nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Warto jednak wiedzieć, że te możliwości mogą być znacznie większe. Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest organizacją zajmującą się również certyfikowaniem specjalistów, którzy uprawnieni są do obsługi specyficznych typów urządzeń, przeprowadzania kontroli, wydawania certyfikatów energetycznych i wielu innych. W praktyce im węższa specjalizacja, tym mniej fachowców na rynku pracy, którzy mogą się pochwalić posiadanymi uprawnieniami. Wiąże się to oczywiście z większymi zarobkami w zawodach, w których uprawnienia takie są niezbędne.