Projektanci coraz częściej stawiają na oświetlenie jako integralną część wystroju wnętrz. Z tego powodu tak dużą rolę odgrywają lampy i żyrandole, które powinny przykuwać uwagę swoim wykończeniem, a jednocześnie odpowiadają za zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Warto się zatem zastanowić nad wyborem najbardziej optymalnej lampy pokojowej, która będzie służyć przez kilka sezonów.
Klasyczny żyrandol czy lampa fabryczna
Ze względu na zróżnicowane trendy w zakresie wystroju wnętrz także wiszące lampy pokojowe powinny być dopasowane do wykorzystanych mebli i stylu całego wnętrza. W klasycznie urządzonych mieszkaniach, w których przeważają drewniane meble oraz tapicerowane krzesła i fotele, sprawdzają się żyrandole. Takie lampy wiszące charakteryzują się bogactwem zdobienia, bardzo często są to również lampy, w których wykorzystuje się co najmniej 3 świetlówki włączane naprzemiennie, co dodatkowo pozwala na doświetlenie wybranych przestrzeni. Z kolei do pokojów dziecięcych, salonów czy sypialni wybiera się zazwyczaj proste lampy wiszące, które często są lampami z pojedynczym kloszem. Takie lampy mogą być wyposażone w klosze szklane, papierowe czy nawet metalowe, przy czym we wnętrzach użytkowych stawia się zwykle na intensywność oświetlenia, zatem i wybrany rodzaj klosza nie powinien tłumić emitowanego światła.
Nowoczesne lampy LED
Choć moda na oświetlenie wykorzystujące systemy LED wiąże się głównie z łazienkami i nowoczesnymi kuchniami, to lampy o uproszczonych, niemal geometrycznych kształtach z punktami świetlnymi pojawiają się także we wnętrzach mieszkalnych. Oprócz regulowanych spotów do takiego oświetlenia można również zaliczyć lampy wpuszczane sufitowe, które montuje się w podwieszanych sufitach, oraz lampy sufitowe z kilkoma punktami świetlnymi, których ustawienie można samodzielnie regulować. Ze względu na swój bardzo prosty styl ten rodzaj lamp pokojowych wskazany jest przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, w których oświetlenie LED wykorzystuje się również do podświetlenia szafek.
Wielu użytkowników, ceniąc swoją wygodę, wybiera lampy na pilota, które można włączać zdalnie i które umożliwiają regulowanie natężenie światła z wykorzystaniem pilota. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku lamp i żyrandoli, które wykorzystują kilka punktów świetlnych. Lampy pokojowe na pilota mogą mieć bardzo klasyczne klosze, wykonane ze szkła oraz ozdobione kompozycją z przycinanego szkła. Bardzo często ten rodzaj lamp ma kształt zbliżony do plafonów, przy czym często wykorzystuje się w nich motywy roślinne do stworzenia klosza.
Tekst powstał we współpracy z firmą Lampy Kemar