Skip to content Skip to footer

Lekarz urolog – podstawowe informacje

Kim jest lekarz specjalista urologii? Ta dość tajemnicza specjalizacja lekarska ciągle pozostaje w pewnym cieniu – wiele osób nawet nie wie o jej istnieniu. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy, kiedy warto udać się do specjalisty urologii, kim jest ta osoba oraz w czym nam pomoże.

Lekarz urolog – kim jest?

No właśnie zacznijmy od tego, kim jest lekarz urolog? Otóż co jest bardzo istotne, jest to specjalizacja zabiegowa, wywodząca się od chirurgii. Lekarz urolog generalnie zajmuje się układem moczowo – płciowym u mężczyzn i moczowym u kobiet.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że obecnie różne dziedziny medycyny nieco się nakładają na siebie i często jedną chorobą zajmują się różni specjaliści albo przeciwnie jedna choroba wymaga leczenia przez kilku specjalistów. Urologia tutaj trochę ma wspólnego z ginekologią, onkologią, nefrologią.

Urologia a inne specjalizacje lekarskie

O co tutaj dokładniej chodzi? Otóż warto rozróżnić między sobą te cztery specjalizacje lekarskie. Onkologia zajmuje się leczeniem nowotworów – niemniej jednak jeśli konieczna jest operacja, to przeprowadza ją właśnie urolog często z chirurgiem onkologicznym. Oczywiście jeśli zabieg dotyczy okolicy miednicy.

Urologia bowiem jest częścią chirurgii. Zaś nefrologia to część interny. Mówiąc w dużym skrócie tam, gdzie problem nie dotyczy de facto samych nerek oraz gdzie konieczne jest leczenie operacyjne, wchodzi na scenę właśnie urolog.

Kiedy iść do urologa?

No właśnie pojawia się pytanie kiedy warto przejść się do urologa na wizytę. Otóż przede wszystkim wówczas gdy pojawiają się problemy z prostatą, z oddawaniem moczu, z nietrzymaniem go.

Co więcej – raz na jakiś czas każdy powinien udać się do urologa szczególnie zaś starsi panowie. Urolog bowiem zajmuje się także diagnostyką nowotworów w danym miejscu.

Jak wybrać najlepszego urologa?

No właśnie pozostaje jeszcze kwestia wyboru jakiegoś dobrego lekarza. W tym celu warto oczywiście przejrzeć komentarze i opinie w internecie, jednak musimy mieć na uwadze to, że nie zawsze będą one w pełni obiektywne.

Najważniejsze jest to, żebyśmy mieli zaufanie do danego lekarza. Warto jeszcze wiedzieć, że do lekarza urologa konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki