Nici chirurgiczne wchłanialne są innowacyjnym rozwiązaniem, które doceniają zarówno lekarze, jak i pacjenci. Czym się charakteryzują tego typu produkty? Do jakich zabiegów używa się ich najczęściej? Jak szybko znikają i od czego zależy czas ich rozpuszczania się?
Nici chirurgiczne rozpuszczalne – czym się charakteryzują?
Szwy wchłanialne są rodzajem nici chirurgicznych, które wykorzystuje się zazwyczaj do zespoleń tkanek wewnątrz organizmu. Mają szerokie zastosowanie między innymi w chirurgii plastycznej, stomatologii, urologii lub ginekologii, jednak nie są uniwersalne. Do większych ran stosuje się nici nierozpuszczalne. Najczęściej dotyczy to bardziej skomplikowanych zabiegów – np. z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej. Warto też pamiętać o tym, by nie używać szwów tego typu w przypadku, gdy pacjenta czeka rehabilitacja po operacji. Nici chirurgiczne rozpuszczalne mogą wtedy okazać się za słabe, co wpłynie negatywnie na regenerację tkanek.
Szwy wchłanialne – zalety ich stosowania
Główną cechą, którą posiadają szwy rozpuszczalne jest wygoda ich stosowania. Pacjent nie jest narażony na powstawanie nieestetycznych blizn i nie musi umawiać się na wizytę, podczas której usuwa się nici z powierzchni ciała. Nic dziwnego, że tak często używa się ich do szycia ran u dzieci. Najmłodsi nie przepadają za częstym odwiedzaniem szpitali – samoistne wchłonięcie się szwów niweluje stres związany z przebywaniem w placówce medycznej. Trzeba przyznać, że są to spore plusy.
Szwy rozpuszczalne – jaki jest okres ich wchłaniania się?
Rozpuszczalne nici chirurgiczne – jak sama nazwa wskazuje – wnikają w tkanki podczas ich zespalania się i regeneracji. Czas zniknięcia szwów z powierzchni jest jednak uzależniony do kilku czynników, wśród których wymienić można między innymi stan zdrowia pacjenta, wielkość i umiejscowienie rany oraz rodzaj nici (w tym przypadku główną rolę odgrywa to, z jakich materiałów zostały wykonane). Nici rozpuszczalne mogą wchłaniać się od kilkunastu dni do kilku miesięcy.