Skip to content Skip to footer

Przesterowanie

Jeżeli na poważnie bierzemy się za grę na gitarze, to będziemy musieli się liczyć z faktem, że na pewno będziemy mieli do czynienia z przesterami.

Oczywiście będąc początkującym gitarzystą możemy czuć się zakłopotani z powodu liczby obecnych kostek przesterowych na rynku. Jest mnóstwo dostępnych urządzeń, których zadaniem jest w miły dla uszu sposób zniekształcić dźwięk gitary. W przeciwieństwie do takich efektów jak korektor oraz equalizer nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie brzmiał końcowy efekt utworu po nałożeniu przesterów. Sytuacja wygląda podobnie gdy mamy do czynienia z delayem, czyli tak zwanym echem.

W przypadku echa także możemy mniej więcej przewidzieć, jak zabrzmi utwór. Przesterów nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przewidzieć. Nie powinniśmy się także zbytnio sugerować opisami producentów na stronach internetowych. Jeżeli chcemy wybrać odpowiedni przester, który będzie nam w pełni pasował to warto osobiście wybrać się do sklepu muzycznego. Tylko w ten sposób będziemy w stanie sprawdzić jak zachowa się przester gitarowy na żywo oraz poznamy jakie przestery naprawdę mają brzmienie. Oczywiście możemy potraktować opisy jako wskazówki, ale nic nie zastąpi osobistego sprawdzenia i przetestowania efektów w realnej rzeczywistości.

Wzmocnienie

Jeżeli uda nam się już wybrać odpowiednią kostkę, to powinniśmy przejść do ustawienia wzmocnienia. Najlepiej, żeby głośność była taka sama zarówno przy wyłączonym efekcie oraz włączonym. Oczywiście powinniśmy wziąć pod uwagę także pomieszczenie, w którym rejestrujemy nagranie. Przy różnej głośności zupełnie w inny sposób zachowują się wybrane przez nas częstotliwości. Często też mylnie sądzimy, że to co głośniejsze brzmi lepiej. Najlepiej każde nagranie zacząć od ustawienia neutralnego wszystkich gałek. Ustawienie neutralne oznacza, że wszystkie pokrętła ustawiamy w pozycji środkowej. W ten sposób zachowamy odpowiedni poziom głośności oraz jakość.

Na koniec

Pamiętajmy, żeby podczas testów grać najlepiej swoje osobiste materiały i nie sugerować się tym co przedstawił nam sprzedawca. W ten sposób dobierzemy przestery, które będą pasowały do naszych preferencji. Przester gitarowy sprawia, że utwór nabiera charakteru oraz odpowiedniej barwy. Po upływie roku będziemy spokojnie wiedzieć i orientować się wśród przesterów. I będziemy mogli wybrać najlepszy.